| sbt a întrebat:

Dati-mi si mie detalii despre ce "iti face" la ginecolog pliss.Nu am mai fost niciodata.In ce consta controlul?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intai se poarta o discutie: cand ai avut prima menstruatie, cum sunt menstruatiile, cand ai avut ultima menstruatie, cand ti-ai inceput viata sexuala, ai parteneri multipli, ce metode de protectie folosesti, ai ceva probleme legate de viata sexuala.

Apoi te dezbraci partial, incat sa-ti expui oraganele genitale (daca ai fusta, iti dai jos doar chilotul si apoi iti vei ridica fusta, e mai putin ciudat). Te vei urca pe o masa speciala, care are doua suporturi pentru picioare, asa incat sa ti le tine ridicate si mult departate. Ginecologul iti va inspecta vulva, apoi cu blandete, cu ajutorul unor valve (arata ca litera L si sunt facute din metal) iti va departa usor, cu blandete peretii vaginului pentru a examina vaginul si colul uterin. Cu un tampon de vata sau o periuta (ca cea de dinti) va sterge colul uterin pentru a recolta testul Papanicolaou. Daca ai secretii, va recolta separat proba de secretie cu un alt tampon de vata. Apoi, va indeparta valvele si va introduce doua degete in vagin (tuseul vaginal). Cu cealalalta mana iti va apasa usor pe burta, asa incat sa palpeze uterul, ovarele si trompele. Si atat.

Tot consultul este usor neplacut, dar in mod normal, daca esti sanatoasa nu trebuie sa fie dureros.

Pudoarea nu are nimic de-a face cu consultul ginecologic, medicul te priveste ca pe o pacienta, nu ca pe o femeie. E ca si cum ti-ar fi rusine sa cumperi paine de la alimentara (care se ocupa cu asta).

| glamour a răspuns:

Pai te intinde pe un pat si te pune sa stai cu picioarele indepartate, iti ia secretie vaginala pentru niste analize, daca nu mai esti virgina se schimba treaba, cu un instrument iti indeparteaza labiile ca sa se poata uita in vagin, eventual te mai pipaie putinhee hee cam aiurea raspunsul dar cam asta se intampla din ce am auzit.

| Kristinake a răspuns:

În ce consta controlul Fiecare medic are propriul mod de a-si desfasura examenul medical, dar exista cateva elemente de baza, comune oricarui control ginecologic: o scurta trecere în revista a istoricului sanatatii tale si a familiei, un control fizic, teste de laborator si consiliere. Nu lasa teama sau sentimentele de jena sa te opreasca sa dai raspunsuri corecte si exacte în timpul discutiei de început. Gandeste-te ca ai în fata un profesionist care are nevoie de datele acelea ca sa te poata îngriji cat mai bine. De asemenea, pregateste-te sa raspunzi la întrebari legate de activitatea sexuala, menstruatie sau probleme punctuale, precum dureri în timpul menstrei sau scurgeri anormale. Cat despre examenul fizic, acesta consta într-un control extern si unul intern. Primul e compus, de obicei, dintr-o examinare de rutina (masurarea tensiunii arteriale, ascultarea inimii si a plamanilor) si dintr-un control ginecologic care include palparea sanilor si partea exterioara a vaginului. Medicul îti va examina sanii pentru a vedea daca exista tesuturi anormale, iar examenul vaginal extern are ca scop determinarea unor dureri, inflamatii sau a oricarei alte probleme ce ar putea afecta zona exterioara a vaginului. Urmeaza apoi partea cea mai putin placuta pentru majoritatea dintre noi, dar daca încerci sa te relaxezi, vei vedea ca nu e chiar asa de rau pe cat iti imaginai. Nu ar trebui sa doara si totul se termina în maximum cinci minute.
Bye-bye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe www.Raspuns-Rapid.info, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 1000 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

| Pintican_Daniel_1970 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog insotita de unul din parinti..Oricare..Nu exista nici o lege care sa interzica tatalui sa te insoteasca la consultatie....Astfel,nici un medic nu va avea curajul sa te umileasca...

| Flavy_Flavia_1995 a răspuns:

Buna a-și avea o întrebare dau funda happy
Am 30 de săptămâni de sarcina și am mers la un alt medic ca am avut mici dureri de burta, și doctorița mea care ma urmărește e in concediu. Mi-a spus după ce m-a pus la ecograf ca e mai mare cu o săptămâna adică nu am 30 de săptămâni ci 31. Ce însemna asta ca a crescut mai mult copilul sau ca nu l-am făcut la data când i-am spus ultimul ciclu. Vreau și eu o explicație ce însemna mai mare cu o săptămâna

| Flavy_Flavia_1995 a răspuns:

Buna!
Am și eu o întrebare ce însemna când îți spune doctorul ca sarcina e mai mare cu o săptămâna. Inloc de 30 cât aveam pana acum la fiecare ecograf acum mi-a spus alt medic ca am 31 sapt ca e mai mare cu o săptămâna. Ce înseamnă când zice ca e mai mare ca și greutate dimensiune sau ca nu e data când am spus ultima menstruație