| ariana_7755 a întrebat:

In ce consta o consultatie la medicul ginecolog?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

O sa stati putin de vorba despre istoricul tau sexual, regularitatea menstruatiei, metode contraceptive folosite, infectii cu transmitere sexuala (daca a fost cazul), apoi iti dai jos chiloteii si te urci pe masa. Masa este una speciala, prevazuta la capat cu suporturi pe care ridici picioarele, pentru a usura accesul ginecologului. Te va palpa, iti va verifica labiile, apoi, daca nu mai esti virgina, iti va introduce degetul in vagin si te va palpa pe burta. Va recolta, daca vrei, secretie vaginala pentru testul papanicolau si pentru alte teste, in functie de problema cu care mergi la el (sau doar pentru papanicolau, daca e controlul de rutina, care se face anual). Iti recomand sa te razi in zona pubiana si sa ai pe tine o rochita sau un tricou mai lung. Momentele dintre dezbracat si intins pe masa pot deveni stanjenitoare daca e prima oara si stai chiar in fundul gol. In rest, nu e o regula, insa eu am observat ca barbatii ginecologi sunt mult mai atenti si mai delicati decat femeile (am avut 2 medici barbati si 2 femei).

2 răspunsuri:
| alexam a răspuns:

Mergi la cabinet, si dupa ce stai de vorba cu asistenta si apoi cu medicul ( despre varsta, menstruatie, varsta la care ti-ai inceput viata sexuala, daca ai nasteri sau avorturi si numarul lor, etc... ) iti va face consultatia. Daca esti intr-o perioada in care ai secretii vaginale ( multe tinere, sau femei de asta merg adesea la ginecolog, daca nu de rutina ) poti sa ceri sa iti faca o lama ( adica sa iti faca analiza la secretiile ce le ai ), altfel pur si simplu te va palpa pe burta pentru a putea sa simta in interiorul vaginului tau. Exista cabinete faine, unde ai o cabina unde intri si te dezbraci in partea de jos, iei un halat pe tine si papucei. Cand te urci pe masa respectiva doar iti dai halatul la o parte, si e ok. Daca esti chiar inainte de menstra e foarte probabil sa te doara burta un pic mai tare dupa consult. Eu am fost doar la o doctorita, si a fost foarte ok!

| gherghe_9739 a răspuns:

Medicul ginecolog iti spune ce sa faci cand te doare capul.