| Anonima283 a întrebat:

Dau fundă. Bună. De o lună am o durere în partea dreaptă, nu e chiar o durere, doar dacă apas simt o durere, care câteodată se mută în stânga, ca niște înțepături, sau se mută în zona lombară și câteodată îmi amorțește piciorul drept. Imi e frica de o sarcina extrauterina dar am facut 3 teste de sarcina dupa 33 de zile de la "contact" si au iesit negative. Si am fost si la medic si mi-am facut un sumar de urina unde mi s-a spus ca am urme de puroi in urina. Mi-a dat tratament dar nu mi-a trecut. O sa merg si la medic in curand. Astept parerile voastre. Ce pot sa am?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Pot fi multe cauze ceea ce iti dau durerile.
Eu am trecut acum 2 saptamani prin dureri insuportabile, intepaturi in tot corpul si dureri, nu ma puteam intoarce pe nici o parte si nici sa merg normal. Sa aflu la medicul ginecolog ca avusem un chist in uter. Am trecut peste hop.
Si eu am avut "simptome" de sarcina, sangerare de 2 zile dupa 1 saptamana jumatate de cand mi se terminsase menstra si stiam ca nu avusem nici un contact, nu aveam cum sa fiu insarcinata, asa ca era din alta parte problema!

P.S. Initial, sarcina extrauterina nu se poate deosebi pe baza simptomelor de o sarcina normala. O femeie cu sarcina extrauterina prezinta precoce aceleasi simptome ca si intr-o sarcina normala: absenta menstruatiei, sani sensibili la palpare, oboseala, greata, mictiuni frecvente (urineaza des).
Pe masura ce sarcina extrauterina progreseaza pot aparea si alte simptome cum ar fi:
- durere abdominala sau pelvina (de obicei la 6-8 saptamani de la absenta menstruatiei); durerea se poate intensifica cand gravida se misca sau se incordeaza
- sangerare vaginala usoara sau abundenta
- durere in timpul actului sexual sau in timpul examinarii pelvine
- semne de soc - ameteala, senzatie de lesin sau chiar lesin (sincopa) cauzate de o hemoragie interna
- durere la nivelul umerilor determinata de hemoragia intraabdominala subdiafragmatica. Sangele irita diafragmul (principalul muschi respirator) si aceasta iritatie este resimtita ca durere la nivelul umerilor

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog ori la medicul de familie pentru ati da trimite la un echograf. Asta nu e sarcina, poate sa fie un chist pe ovar ori apendicita. Mergi, nu mai sta. Un chist se poate sparge daca nu-i tratat.

| Anonima283 explică (pentru MihaelaDart):

Ma doare si bazinul. Oare nu e sarcina?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Anonima283):

Pot fi multe cauze ceea ce iti dau durerile.
Eu am trecut acum 2 saptamani prin dureri insuportabile, intepaturi in tot corpul si dureri, nu ma puteam intoarce pe nici o parte si nici sa merg normal. Sa aflu la medicul ginecolog ca avusem un chist in uter. Am trecut peste hop.
Si eu am avut "simptome" de sarcina, sangerare de 2 zile dupa 1 saptamana jumatate de cand mi se terminsase menstra si stiam ca nu avusem nici un contact, nu aveam cum sa fiu insarcinata, asa ca era din alta parte problema!

P.S. Initial, sarcina extrauterina nu se poate deosebi pe baza simptomelor de o sarcina normala. O femeie cu sarcina extrauterina prezinta precoce aceleasi simptome ca si intr-o sarcina normala: absenta menstruatiei, sani sensibili la palpare, oboseala, greata, mictiuni frecvente (urineaza des).
Pe masura ce sarcina extrauterina progreseaza pot aparea si alte simptome cum ar fi:
- durere abdominala sau pelvina (de obicei la 6-8 saptamani de la absenta menstruatiei); durerea se poate intensifica cand gravida se misca sau se incordeaza
- sangerare vaginala usoara sau abundenta
- durere in timpul actului sexual sau in timpul examinarii pelvine
- semne de soc - ameteala, senzatie de lesin sau chiar lesin (sincopa) cauzate de o hemoragie interna
- durere la nivelul umerilor determinata de hemoragia intraabdominala subdiafragmatica. Sangele irita diafragmul (principalul muschi respirator) si aceasta iritatie este resimtita ca durere la nivelul umerilor

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca e vorba de sarcina extrauterina daca nu au descoperit nici medici asta.Cel mai probabil ai probleme cu rinichii.
Daca nu spuneai de puroiul in urina ma gandeam la o simpla constipatie, sau ceva probleme la coloana ce se rasfrang asupra abdomenului.Dar acum imi e un pic cam clar ca e de la rinichi.Mergi la medic repede si fa o ecografie ca nu e de joaca cu rinichii, risti sa nu mai faci copii daca e ceva grav.