| Necunoscut01 a întrebat:

Dau funda pentru cel mai bun raspuns. tongue

Sunt in clasa a 9-a, la REAL (la cea mai buna clasa din cel mai bun liceu din oras), si sincer, nu ma descurc prea bine. Am intrat aici pentru ca am avut note mari in examen. Nu stiu daca ar trebui sa ma mut sau nu.

Imi plac foarte mult romana si engleza si urasc matematica, fizica si chimia. Biologia e acceptabila, dar parca mai mult m-as axa pe istorie decat biologie. Stiu ca sunt de-abia la inceput, dar ma descurc foarte greu la ore, am note proaste la materiile de baza ale acestui profil, si ma gandeam sa ma mut la uman (filologie). Acolo am germana si latina la care aproape nu stiu nimic, dar am o presimtire ca ma voi descurca mult mai bine. Singurul inconvenient ar mai fi ca as fi vrut sa invat informatica (si am 4-6 ore la aceasta clasa), si aceasta e singura clasa in care chiar o pot face. Mai mult totusi imi place TIC-ul.

Mi-e frica sa ma duc de la A tocmai la F, mai ales ca optiunile de viitor (facultatea) sunt f limitate. deci va intreb pe voi: ce ar trebui sa fac mai departe? happy Parintii au zis ca e decizia mea.

3 răspunsuri:
| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Nu e decizia ta, trebuie sa luati o decizie impreuna! Pentru ca are legatura cu viitorul tau! Si daca o sa ajungi maturareasa o sa te aibe pe constiinta! Eu zic sa te sfatuiesti cu ei, sa le spui ce ne-ai spus noua! Si vezi si parerea lor. Din moment ce ai luat note mari la examene, nu vad de ce nu ai putea face fata atat timp cat inveti! pune un pic burta pe carte! Ai un profil bun! Dar trebuie sa te gandesti si mai departe, ca daca nu inveti si nu iei bacul degeaba ai intrat la cea mai buna scoala.

| IuliaAle a răspuns:

Eu spun sa ramai la mate-info. Stiu ca e greu,obositor,si ca luam note al naibii de mici in comparatie cu umanistii. Totusi,gandeste ca pe viitor vei cunoaste mult mai mult decat la orice alt profil,vei intra mai usor la facultate, si poti alege orice facultate vrei. Daca faci filo, hmm...nu prea o sa faci o facultate care sa te conduca spre ceva banos. Oricum,sa nu crezi ca la filo inveti mai multa engleza sau romana decat la mate info, ca te inseli rau de tot. Nu notele conteaza, ci cat stii. happy

| PinkNightmare a răspuns:

Te inteleg perfect big grin am trecut prin acelasi lucru. Si eu sunt la cel mai greu liceu din oras si mi-a fost de asemenea foarte greu cu acomodarea.Eu te sfatuiesc sa ramai, deoarece in perioada asta te formezi ca persoana, iar si liceul are un rol important in asta. Daca este un liceu bun, o sa inveti foarte multe lucruri utile, care tin si de cultura generala.Ideea este sa nu te stresezi prea tare pentru. note daca simti ca nu poti asa.Un alt plus ar fi ca o sa iti fie mai usor la facultate, mai ales daca de pe acum te axezi pe informatica.Invata la materiile care iti plac si pe acre te axezi, iar pe celelalte lasa-le la o parte.Din cate ne spui tu aici sunt sigura ca parintii tai te vor ajuta si cu facultatea(asa ca nu te axa pe note).