| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita pentru cine ma ajuta si pe mine ca sunt cam neimformata, in legatura cu anticonceptionalele.Adica vreau sa stiu daca se pot lua si fara sa merg la medic, oare le pot lua asa direct din farmacii? Cam cat este pretul lor? Prietenul meu vrea sa facem dragoste fara prezervativ si a zis ca mai bine sa o facem cu anticonceptionale si a zis ca imi cumpara el dar nu stiu, ca el nu stie de care, cum si cat costa, m-as duce eu cu el sa cumparam dar nu stiu cum sa cer, de care si daca pot lua fara reteta, nu stiu care sunt indicate...deci ma puteti ajuta sa imi dati cat mai multe detalii despre antibaby?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi stiu ca nu e bine sa iei fara reteta. eu am luat. am vorbit cu o farmacista. si ea mi-a recomandat yazmine. a spus ca suunt cele mai bune de pe piata la ora actuala pentru ca u un dozaj mic de hormoni. eu am dat 33 de lei pe ele

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti lua anticonceptionale fara consult ginecologic in prealabil. Anticonceptionalele sunt preparate hormonale cu foarte multe reactii adverse. Ele nu se potrivesc oricui (sunt femei care nu au voie sa ia anticonceptionale) si nici nu pot fi luate pana nu te asiguri ca n-ai o suferinta genitala. Daca, de exemplu, ai un polip mic pe endometru si iei anticonceptionalele nepotrivite, va ajunge cancer foarte repede. pe cand daca iei contraceptivele potrivite, se va vindeca de la sine.
Nu inteleg de ce ai vrea sa iei contraceptive fara indicatie medicala. Ce e asa de greu sa te duci la ginecologul care te consulta de rutina si sa-i ceri o consultatie speciala pentru anticonceptionale?
In plus, daca vreti sa renuntati la prezervativ, nu uitati sa va faceti analizele obligatorii inainte (HIV, hepatita B si C, sifilis, etc). Acestae sunt boli care se transmit si sexual, dar pot fi luate si pe alta cale: instrumentar medical, stomatologic, de manichiura/pedichiura, frizerie sau tatuaj). Orice cuplu normal isi face aceste analize inainte de a renunta la prezervativ.
Si nu uita, nici in ruptul capului sa nu iei anticonceptionale nerecomandate de medic. Poto sa faci de la ele boli atat de grave, incat sa iti ameninte viata sau sa te mutileze definitiv (nu mai vorbesc de posibilitatea de a face copii pe viitor care va scadea mult daca iei contraceptive dupa ureche si fara sa te duci periodic la ginecolog in cursul tratamentului).

| julieta a răspuns:

Draguta du-te si fa un control ginecologic si medicul ginecolog iti va prescrie anticonceptionalele potrivite.nu sunt scumpe sunt pana in 15 lei, daca nu si mai putin.:*

| Andreea_7493 a răspuns:

Mai bine le iei de la medic decat asa dupa ureche.Cati ani ai? Mai bine folositi prezervativ daca nu vrei sa se intample cine stie ce, pe urma vedem ca ne intrebi daca ai ramas gravida.
Apropo, de ce ai inceput cu"dau fundita"laughing crezi ca ne incalzesc cu ceva? Vroiai sa-ti raspundem la intrebare sau sa ne anunti ca ne dai fundita?laughing

| sofia_1672 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un medic dar daca nu poti nah nu stiu.mie medicul mi_a recomandat diane,cica nu ingrasa deloc si nu stiu ce.eu eram cam slabuta de felul meu si nu era o problema daca ma ingrasam putin.dupa un an am fost la alt medic si mi_a recomandat jasmine,mi_a zis ca nu ingrasa doar da forme corpului.vreau sa_ti zic ca am 4 ani de cand iau din aste si ma simt foarte bine si nu m_am ingrasat deloc intradevar am niste forme de invidiat da nu stiu daca de la anticonceptionale sau de la mama natura.sper sa te fi ajutat catusi de putin.

| kaTTsu a răspuns:

Prietenu tau este un ratat happy fara suparare... NU MAI LUA ANTICONCEPTIONALE vrei vreodata sa ai copii sanatosi? anticonceptionalele maresc sansa la un copil cu dizabilitati. Ele se cer la farmacie "Buna dimineata/ziua/seara (sau cand dracu te duci tu) aveti anticonceptionale? La ce pret? Ok as dori si eu...Multumesc La revedere" greu

Răspuns utilizator avertizat
| sofia_kiss a răspuns:

Du-te si fa un consult la ginecolog si nu sa te duci la farmacie sa iei un anumit de tip de anticonceptionale pentru ca cineva a zis ca sunt bune, ca dupa aceea vei putea avea probleme de sanatate...eu una nu as folosi asa ceva pentru ca unei prietene de-a mea nu mai reuseste sa faca copii din cauza ca a luat multi ani anticonceptionale si cand a ramas insarcinata a fost obligata sa faca avort pentru ca copilul avea probleme.eu una nu le sfatuiesc chiar daca ginecologul meu mia sfatuit sa folosesc.

| sorina_4932 a răspuns:

Nu e bine sa le iei fara o reteta pentru ca se pot intampla multe.organismu tau poate nu rasp la acele anticonceptionale.sau te poti ingrasa de la ele dac anul le iei pe cele care iti trebuiesc tie. cel mai bine e sa consulti un medic