| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita.sunt foarte ingrijorata ca de obicei pe mine ma tine menstruatia aproape 5 zile, sunt in a 4 zi de menstruatie si vad ca s-a oprit, nu mai imi curge deloc, doar 3 zile mi-a curs, a fost normala la culoare si cantitate, dar totusi mai trebuia sa am azi si maine ca sa fie 5 zile, eu am avut contact sexual neprotejat si mi-e teama ca nu cumva sa fiu insarcinata, oare sunt? Ca am auzit ca se poate menstra peste sarcina si am auzit ca ea tine 1-2 zile si e de culoare mai maronie la mine a fost normala la culoare si cantitate normala, dar oare dc nu mai imi curge? Se poate sa fiu gravida?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti atat de ingrijorata, asa cum a spus si anonim, de aproape 3 saptamani incoace sau poate mai mult, de ce nu iti faci un test de sarcina? Nu e foarte scump si se gaseste in toate farmaciile. In plus de asta, eu nu inteleg de ce nu va protejati. De cand ti-ai inceput viata sexuala tot povestesti ca ati facut-o neprotejat. repet: de ce? prezervativul nu costa o caruta de bani. Cat despre menstruatie, ea mai poate sa difere ca numar de zile din an in paste. Nu e neaparat un motiv de ingrijorare. Poate nu mai curge din motive de stres. Sau poate ai facut un dus cu apa mult prea rece ( se poate intampla si din cauza asta). De asemenea daca fumezi, e posibil ca menstra ta sa fie influentata si de substantele nocive din tigari. Eu te sfatuiesc sa cumperi un test de sarcina, daca tot te feresti de ginecolog ca desertul de ploaie, si te linistesti! Nu e mai simplu asa?
Si iar ma leg de raspunsul anonim de mai sus, sa stii ca intr-adevar e foarte important sa ai alaturi de tine o prietena foarte buna careia sa ii povestesti tot ce ti se intampla. Nu e sanatos sa vorbesti despre viata ta in cuplu pe un site, asteptand raspunsuri in fata unui monitor.
Informare, da! Dependenta de internet, nu happy!

O zi buna iti doresc!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, menstruatia falsa este mai scurta si de culoare roz/rosu deschis. Daca menstruatia a venit exact in ziua in acre trebuia, posibilitatea de sarcina e mica, dar nu zero. La 7 zile de la venirea menstruatiei, fa un test de sarcina din prima urina de dimineata. Cred ca nu esti insarcinata, dar ca sa fii sigura. Si dupa aceea, du-te la ginecolog, pentru un consult.

| anonimaa a răspuns:

Se poate si asta dar nu va mai ambalati atat cu ciclu asta.moama
vine cand are chef si poate ai un ciclu nereglulat daca esti adolescenta. daca nu poate esti insarcinatathinking fa un testwinking

| Corinne a răspuns:

Buna!
Daca a trecut ceva timp de la respectivul contact atunci cred ca nu esti chiar daca menstruatia a tinut mai putin decat in precedentele luni dar macar a fost mestruatie happy
Dar spre linistea ta fa`ti un test de sarcina!

Pa pa

| sonya69 a răspuns:

Exista posibilitate sa fi gravida... dar sa stii ca in unele luni menstruatia poate sa te tina mai putin decat crezi tu. mie cel putin intr-o luna mi-a venit decat o zi, iar pe mine de obicei ma tine 7 zile... nu te speria singura. poate ca nu esti insarcinata dar cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor

| darkangel_7824 a răspuns:

Trebuie sa fc un test sa fii sigura ca nu esti insarcinata, miksorarea zilelor mai poate fi cauza ca poate ai racit undeva, te-ai asezat pe ceva rece, sau chiar ti-a fost frig la picioare... cred ca este din cauza aceasta, nu cred sa fii insarcinata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa afli daca esti sau nu gravida trebuie, pe langa culoare si cantitate, sa analizezi si gustul. Daca e dulce-acrisor, ai scapat; in cazul in care e amar - sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred pentru. ca totusi ai avut menstruatie nu conteaza cat dar ai avut si ca sa nu te mai ingrijorezi du-te si ia un test si vezi sau il intrebi pe baiatul acela daca si-a dat drumul sau nu in tine daca nu inseamna ca nu si nu ramai asa de repede insarcinata.Stai linistita, ia un test si vezi.Succes! Si multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 3 saptamani incoace numai intrebari asemanatoare pui. Chiar e asa de greu sa faci un test de sarcina? Si CHIAR ESTE ASA DE GREU SA FOLOSESTI PREZERVATIV? Grow up! Si ar fi cazul sa ai si o prietena sau o mama cu care sa discuti. Tot ce tine de relatia ta cu prietenul tau acum o stie tot site-ul. Calmeaza-te si fa-ti prieteni!