| RebelaMicutsa12 a întrebat:

Dc baietii sunt gelosi si rebeli?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa se supere,si el te supara pe tine,nu?
In fine,lucrurile nu-s asa de simple.
Cand o relatie e cu nabadai, intai incerci sa discuti si sa ajungi la un consens.
Daca in loc de consens, ajungi la cearta, e primul semn ca ar trebui sa iesi din relatia respectiva.
Daca discuti si nu poti ajunge la un consens, dar nici nu vrei sa iesi din relatie, ii faci exact ce-ti face.Doar ai cel mai bun profesor langa tine,nu?
N-o sa-i placa si va dori sa iasa el din relatie...
Care ar fi concluzia?
Daca-i permiti,daca nu stii sa-i spui NU,daca nu comunicati prea bine,nu vei fi iubita lui,ci victima lui.
Si invers!
Vezi deci,ca trebuie sa existe un echilibru.Ii oferi ceea ce simti tu nevoia,nu ceea ce iti cere,pentru ca orice castigat usor,isi pierde valoarea.
Si inveti sa spui "nu". Daca ti se pare prea radical acest nu,invata sa spui poate sau sa vedem,ma mai gandesc,nu stiu.Dar niciodata sa nu faci ce-ti cere altcineva,fara ca tu sa doresti lucrul respectiv.
De exemplu,el iti poate cere sa faceti sex.Ei,nu vad de ce trebuie tu sa-ti risti viitorul ca sa nu-l superi pe el!
Exista si acest "nu",pe care greu ne hotaram sa-l spunem,de frica,de lene,din ingaduinta,tot ce-ti explicam in primul meu raspuns.
Sa nu te temi de nimic.O relatie cu sanse de supravietuire e relatia in care simti ca esti libera sa spui orice, oricand, fara nici o teama! In relatia respectiva vei avea si incredere si speranta.
In cea in care esti acum...ce sa spun? Ori o croiesti pe masura ta, ori o sfarsesti si cauti alta!
O relatie nu e un ham, o botnita, o relatie inseamna sa fii liber langa un alt om liber care te admira si te iubeste exact asa cum esti! Si reciproc.
happy

20 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si fetele,nu?
Nu e apanajul baietilor sa fie rebeli si gelosi,si fetele sunt la fel.
In orice relatie interumana,exista un raport de forte psihice inegal.
Ca sa intelegi,daca ii permiti,celalalt ti se va sui in cap.
Asa ca,de ce-i permiti?
Cand e gelos,de ce ii hranesti propria lui nesiguranta si nu pleci?
Cand e rebel,de ce suporti si nu-i imiti bunul exemplu? Numai el poate fi rebel,tu nu poti?
Posibil sa fii indragostita si dragostea ne face ingaduitori si lenesi, ii iertam celuilalt multe, ii iertam tot, ne e frica sa ne dezlipim sufletul de langa el, ne e lene sa luam totul de la inceput...
Si atunci a cui e vina?
happy

| RebelaMicutsa12 explică (pentru greece12):

Mai lasat fara cuvinte, dar cate o data iubitul meu vrea multe de la mine si nu as vrea sa il refuz ca poate se supara pe mine, ce ar trebui sa fac?

| mihai69 a răspuns (pentru RebelaMicutsa12):

Știi povestea aia cu Păcală, când s-a pus slugă la popa, și cui nu-i plăcea ceva din ce făcea celălalt îi tăia nasu'? Aia să-i spui: nu-ți place? Îți tai nasu'! sau altceva, un pic ma jos... tongue

| RebelaMicutsa12 explică (pentru mihai69):

:3333 amuzant

| greece12 a răspuns (pentru RebelaMicutsa12):

Sa se supere,si el te supara pe tine,nu?
In fine,lucrurile nu-s asa de simple.
Cand o relatie e cu nabadai, intai incerci sa discuti si sa ajungi la un consens.
Daca in loc de consens, ajungi la cearta, e primul semn ca ar trebui sa iesi din relatia respectiva.
Daca discuti si nu poti ajunge la un consens, dar nici nu vrei sa iesi din relatie, ii faci exact ce-ti face.Doar ai cel mai bun profesor langa tine,nu?
N-o sa-i placa si va dori sa iasa el din relatie...
Care ar fi concluzia?
Daca-i permiti,daca nu stii sa-i spui NU,daca nu comunicati prea bine,nu vei fi iubita lui,ci victima lui.
Si invers!
Vezi deci,ca trebuie sa existe un echilibru.Ii oferi ceea ce simti tu nevoia,nu ceea ce iti cere,pentru ca orice castigat usor,isi pierde valoarea.
Si inveti sa spui "nu". Daca ti se pare prea radical acest nu,invata sa spui poate sau sa vedem,ma mai gandesc,nu stiu.Dar niciodata sa nu faci ce-ti cere altcineva,fara ca tu sa doresti lucrul respectiv.
De exemplu,el iti poate cere sa faceti sex.Ei,nu vad de ce trebuie tu sa-ti risti viitorul ca sa nu-l superi pe el!
Exista si acest "nu",pe care greu ne hotaram sa-l spunem,de frica,de lene,din ingaduinta,tot ce-ti explicam in primul meu raspuns.
Sa nu te temi de nimic.O relatie cu sanse de supravietuire e relatia in care simti ca esti libera sa spui orice, oricand, fara nici o teama! In relatia respectiva vei avea si incredere si speranta.
In cea in care esti acum...ce sa spun? Ori o croiesti pe masura ta, ori o sfarsesti si cauti alta!
O relatie nu e un ham, o botnita, o relatie inseamna sa fii liber langa un alt om liber care te admira si te iubeste exact asa cum esti! Si reciproc.
happy

| DNSK a răspuns:

Ooohhoolaughing cand o sa mai cresti, o sa intelegi mai bine

| JohnnyBi a răspuns:

De ce sunt femeile proaste si ingamfate?

ah, o sa zici ca nu sunt toate la fel. ghici ce, nici barbatii nu sunt la fel toti.

| AlexanderAdrian a răspuns:

De ce fetele sunt fitoase si materialiste?

| RebelaMicutsa12 explică (pentru AlexanderAdrian):

Fetele sunt fete....asa suntem noi, mai importante :3

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RebelaMicutsa12):

Nu sunteti mai importante, sunteti mai fitoase, miorlaite si materialiste. Vorbiti mult si prost, faceti din tantar armasar si nu sunteti in stare sa purtati o conversatie concisa. Ati vrut ani de zile egalitate si acum brusc sunteti mai egale nu? Hai...

| mihai69 a răspuns:

De fraieri.
Sau și mai bine - degeaba.

| Duucu a răspuns:

Poza și numele spun totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimbi baietii ca pe sosete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa le place, mie cel putin imi place sa traiesc viata la extrem! happy asa sunt baietiiwinking dar si unele fete sunt asa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca fetele sunt bune. Daca ar fi naspete nu ar fi gelosi.winking P-a-r-a-n-o-i-a. smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce fetele folosesc prescurtari de ****?

| ubox7007 a răspuns:

Eu sunt baiat si nu sunt nici gelos, nici rebel.

| Coarna_Mihai_1990 a răspuns:

Pentru ca baietii sunt gelosi si rebeli, sau de-ai dreacu si de ambitiosi, glumesc, pentru ca asa sunt dar 1. nu-s toti la fel, si cum sunt baieti cum i-ai descris tu asa sunt si fete, intelegi, si gelozia, in cantitati mici eu zic ca-i frumoasa si draguta, iar cea in cantitati uriase, inseamna sfarsitu` relatiei, dar nu inteleg de ce intrebi asta, daca iubitu` tau e asa, nu poti sa-i iei exemplu`? Sau pur si simplu discuta cu el, ca n-are de ce sa fie gelos, etc, si rebel cand iese el in oras sau face ce face, etc, de ce nu stai prin preajma lui si chesti, dar na sunt baieti si baieti, toti sunt diferiti. Deci ca o concluzie la raspunsu` meu, e ca asa suntem noi, cum noi nu va intelegem pe voi si nu ne cerem explicatii, asa ar trebui sa faceti si voi.

| LaurD3athAng3l a răspuns:

Iti zic eu de ce baietii sunt gelosi.Degeaba laughing)))

| pumpkinbc a răspuns:

In primul rand nu generaliza, nu toti baietii sunt gelosi si rebeli la fel cum nu toate fetele sunt pitipoance si curve.Eu cred ca baiatul devine gelos in momentul in care fata flirteaza cu altii, e influentabila sau nu se mai dedica relatiei ca la inceput.Iar rebeliunea poate sa apara daca a avut multe restrictii in copilarie, fetele din jurul lui sunt topite dupa rebeli deci si el devine rebel sau ...educatia.

| costeacosty a răspuns:

Buna ce faci frumoaso