| Dianaa14 a întrebat:

De cate funditse ai nevoie pentru a deveni expert TPU?

Răspuns Câştigător
| Biby a răspuns:

Buna.
Un lucru este sigur:nu prin funde,cum fac 90% din utilizatori de aici.
Oricine poate devenii expert TPU,singurele conditii OBLIGATORII,dar mai sunt si exceptii sunt:
- sa fi participat intens pe TPU.ro: minimum 500 de raspunsuri postate si minimum doua luni de la inscriere
- sa fi oferit, in mod consecvent, informatie care sa fie de folos celorlalti; raspunsurile cu caracter conversational, trivial sau zeflemitor nu se iau in considerare
- sa nu fi jignit alti utilizatori
- sa fi respectat politica TPU.ro si scopul esential pentru care acesta a fost creat
Acei utilizatori care provoaca sau stimuleaza conflicte, cei care jignesc, hartuiesc, abuzeaza de functiile site-ului, spameaza sau incalca in oricare alt fel politica noastra sau termenii si conditiile tpu.ro, au sanse mult mai mici de a deveni Experti TPU.ro, deoarece consideram ca acestia inteleg gresit menirea site-ului Toti Pentru Unu si il folosesc in alte scopuri decat cel pentru care e destinat.
Sunt expertii TPU si cu 40-60 de funde,dar care da raspunsuri foarte folositoare si cel mai important nu cere funde.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza cate funde aduni ci cate raspunsuri bune dai. Cred ca dupa vreo 2 ani te fac expert eu am deja un an si ceva si sunt user normal.

neluL
| neluL a răspuns:

Intreab-o pe NOname! Ea stie cel mai bine - este expert TPU si o gasesti aici:
http://www.tpu.ro/utilizator/pzyz
Numai bine!

NOname
| NOname a răspuns:

Salut, NeluL-e!
ÐįӭηǔƮƻἀ, Shugareala ti-a dat raspunsul meu, asa ca n-are rost sa-ti mai raspund si eu. Citeste raspunsul copiat de ea si te vei lamuri! Succes! Numai bine!

| TeoPT a răspuns:

Poți ajunge expert prin calitatea răspunsurilor date și în funcție de cât de mult îi ajuți pe ceilalți. Răspunsurile tale trebuie să fie inteligente, corecte gramatical, coerente și folositoare. Nu există anumite condiții pe care să le îndeplinești pentru a deveni automat expert TPU. Experții sunt aleși. Criteriile sunt doar orientative.

Poate vei auzi mulți spunând pe aici că îți trebuie multe funde să ajungi expert (sunt o grămadă care cer funde pe nimic). Sunt niște imbecili. Nu e adevărat. Hai să o luăm logic - cu ce ne-ar ajuta să cerșim funde pe degeaba? Cu nimic. Deci numărul fundelor nu prea contează. Contează să iei funde pe merit, nu la întrebări de gen "salut. funda primului raspuns" sau "ce zodie sunteti? daca aveti ca mine funda"...Sper că ai prins ideea.

Ar fi și niște condiții
-să ai minim 2 luni de activitate pe site
-minim 100 de răspunsuri sau 5000 de puncte
-minim 500 de voturi inteligent și folositor.
-numărul fundelor să reprezinte 10% din totalul răspunsurilor.
Dar, cum am spus, nu devii automat expert TPU o dată ce îndeplinești aceste condiții. Le poți îndeplini sau nu, titlul de expert nu se acordă oricui...

Baftă

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Ohhh nu e neove de fundite calitatea raspunsuriilor conteza

| Shugareala a răspuns:

Nu conteaza foarte mult nici Rank-ul, nici vechimea ta pe site si nici numarul de raspunsuri castigatoare (fundite), ci calitatea raspunsurilor, cat de mult ai ajutat. Activitatea trebuie sa fie constanta si de calitate. Singure conditii OBLIGATORII (desi au fost si cateva exceptii) sunt: sa ai in total minim 500 de raspunsuri (le poti da intr-o saptamana sau in luni de zile, nu conteaza) si sa ai un raport (numarul raspunsurilor castigatoare impartit la numarul total de raspunsuri) de minim 10%, adica cel putin un raspuns din 10 trebuie sa fie castigator (conteaza calitatea, nu cantitatea!). Tu trebuie sa indeplinesti toate aceste conditii, iar administratorii vor hotara, cand a venit momentul. Ei au ultimul cuvant. Citeste si aceste postari, plus comentariile: http://www.tpu.ro/blog/?p=601, http://www.tpu.ro/blog/?p=134&cpage=1#comment-8658!

| Dianaa14 explică:

Multumesc pentru raspunsuri:*! Nu am stiut cui sa-i dau fundita dar cred ca am ales destul de bine.

| niku93 a răspuns:

Fara numar, fara numere doar cu litere!

| dayana1me a răspuns:

Nu prea ma pricep, dar nu cred ca ai nevoie numai de funditse pentru a devenii expert... chiar nu prea stiuhee hee big grin

| MadduM a răspuns:

Trebuie sa fii un user popular [popular referindu-ma sa fii activ pe site si dai raspunsuri clare ]. Asta e tot ceea ce trebuie sa faci. Sfat : nu te milogii de fundite, caci daca o faci nu vei arata ca un om ce vrea sa fie expert.

| Adyizdroid a răspuns:

Suficiente