| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

De ce dragostea nu dureaza?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Dragostea este ca o lumanare. Daca are un fitil mare si arde cu putere, se topeste mai repede, daca are un fitil normal si e tinuta intre palme de amindoi, este protejata de vaint si lumineaza un timp mai indelungat, daca are un fitil mai slabut, se tot stinge si o tot aprindeti si pina la urma se termina intr-un nor de fum si regrete.

13 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Dureaza.Doar ca noi de bazam de multe ori pe ceea ce simtim. Dragostea nu este doar un sentiment, ci este o alegere.Tocmai de aceea ea implica angajament si responsabilitate.Alege sa-ti iubesti partenerul chiar si atunci cand nu o mai simti.Si va dura...happy

eileen
| eileen a răspuns:

Dureaza daca ai vointa, dragostea este importanta dar si comunicarea, compatibilitatea si iesirea din cotidian. Nu va plictisiti, fiti spontani o viata intreaga si va durawinking

mira
| mira a răspuns:

Dragostea poate dura, dar imbraca in timp alte forme Tu te gandesti probabil la pasiune, la o stare de exuberanta.Sa stii ca psihicul uman este astfel consruit incat nu suporta prea mult extazul. Daca am trai mai mult int-o stare de extaz de beatitudine, am innebuni.Nu fi pesimista. Mira

mira
| mira a răspuns:

Dragostea poate dura, dar imbraca in timp alte forme Tu te gandesti probabil la pasiune, la o stare de exuberanta.Sa stii ca psihicul uman este astfel construit incat nu suporta prea mult extazul. Daca am trai mai mult int-o stare de extaz, de beatitudine, am innebuni.Nu fi pesimista. Mira

| otypa a răspuns:

Dragostea dureaza toata viata daca cei 2 se iubesc cu adevarat,

| ada a răspuns:

Ba dureaza. Uneori pana la adanci batraneti ca sa nu zic ca si dincolo de moarte, ca nu se stie ce e in cealalta lume.Totul depinde de calitatea sentimentelor.

| beba a răspuns:

Nu mai stim sa o pastram asa cum stiau bunicii nostri, acum tentatiile sunt''mai la vedere'', nu trebuie decat sa intinzi mana(din pacate). Asa cum a spus si Robert, toti avem bunici, gandeste-te cati dintre ei sunt inca impreuna? Majoritatea! Cati vor fi pe viitor? Cu tentatiile actuale destul de putinisad

cristian
| cristian a răspuns:

Nimic nu este vesnic.
Asa si flacarile iubirii se vor stinge intr-o zi.

| ShaKuri a răspuns:

Dureaza! am bunici casatoriti de 60 ani.si inca se iubesc.chiar daca nu mai e pasiunea... ea exista.

| emanuela_7068 a răspuns:

Dragostea dureaza cat timp o intretii, daca investesti. de retinut ca fara iertare nu exista dragoste, fara respect dragostea nu creste. E ca si cand tie foame...ai nevoie sa mananci: cand simti ca nu mai iubesti sau nu mai esti iubit la fel de mult, aduti aminte cum era pe vremea cand erai iubit foarte mult (mai esti la fel de rabdator? treci cu vederea greselile celuilalt? iti faci timp sa il asculti? este pretios fiecare cuvant pe care il spune el, sau ti se pare stupid? esti gata sa ierti cu ce tia gresit, sau vrei sa traiesti cu ranchiuna? cand l-ai laudat ultima data pentru ce a facut sau pentru ce este el? i-ai facut vreo surpriza frumoasa recent? daca nu...incepe sa faci toate acestea, cate putin i n fiecare zi, fara sa astepti multumiri in schimb, sau rezultate mari.PE LANGA toate astea, spune-i TE IUBESC in fiecare zi.(din experienta... cel mai greu este sa ierti si sa nu ai asteptari mari din partea celuilalt, dar vei descoperi ca atunci cand ai asteptari mai putine, vei reusi sa ii vezi mai bine calitatile)

| Viru$ a răspuns:

Dragostea adevarata e vesnica... numai pasiunile sunt trecatoare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va dura cand vei avea varsta potrivita si vei intalni omul potrivit, dar mai ai timp... happy

| emutza a răspuns:

Dragostea dureaza... pasiunea nu... dragoste nu moare niciodata. iubirea se poate preface in ura dragostea nu... si ca sa iti zic si ce inseamna dragostea : dragostea inseamna sa faci fericit pe cel de langa tine chiar daca acel lucru nu te satisface... daca intr-adevar iubesti acea persoana vei fi fericit/a daca el/ea este fericit/a!