| Raisa7Liliana a întrebat:

De ce imi intarzie menstruatia? Mentionez ca am 20 de ani si ca mi-am inceput viata sexuala anul trecut.Luna trecuta mi a venit pe 6 august insa luna aceasta nimic.Nu am menstruatie regulata insa totusi mi se pare ca intarzie prea mult.Am facut astazi in test de sarcina si a iesit negativ.Inainte de inceperea vietii sexuale mi s a mai intamplat sa nu mi vina cu lunile insa nu mi faceam griji.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu de spus ce boala ai. Poate chisturi ovariene, poate o insuficienta ovariana. Oricum, trebuie sa ajungi urgent la ginecolog, de preferat cel care te vede in mod obisnuit. In general, orice femeie merge la ginecolog daca intarzierea menstrei depaseste 10 zile. Tu ai amanat ingrozitor de mult (dublu) si asta este posibil sa te afecteze pe termen lung. Orice amanare a inceperii tratamentului poate duce la sechele.

| kiss a răspuns:

Mergi la medic, pot fi multe cauze, intr-adevar mai intarzie dar cand depaseste 2 saptamani, asta fiind durata maxima sa zicem deja trebuie sa iti pui un semn de intrebare.

| ankis a răspuns:

Trebuie sa mergi la doctor... poate nu e ceva grav dar poate e ceva ce se poate rezolva.cauze sunt mai multe pentru intarzierea menstruatiei si nu ma refer la sarcina, ci la o raceala sau o dereglare hormonala.Ideea e ca trebuie sa mergi la medic ca daca exista o problema sa nu se agraveze.

| joanna26 a răspuns:

Ma dk nici inainte nu l aveai neregulat nici acum nu l vei avea regulat.stai linistita din moment ce testul de sarcina a iesit negativ...o sa ti vina. daca mai intarzie o saptamana mai fa un test.