| AnaPisicutza a întrebat:

Imi intarzie menstruatia, a intarziat deja cu 2 zile. Mi-am inceput viata sexuala acum o luna si ceva, oare din cauza asta intarzie? Luna trecuta mi-a venit la termin menstruatia. Am facut-o cu si fara prezervativ dar mentionez ca nu si-a dat drumul in mine. Am facut astazi la amiaza un test de sarcina si a iesit negativ. Nu am nici simptome de venirea menstrei (dureri abdominale, de spate, sani). Inainte menstruatia era regulata. De ce imi intarzie oare acum? sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunea existenta la nivelul ovarelor tale, reprezentat prin sindromul de ovare polichistice, este motivul principal al prelungirii actualului ciclu menstrual. Aproape sigur nu este vorba de o intarziere provocata de existenta unei sarcini ipotetice. Lipsa simptomelor premenstruale poate indica prelungirea actualului ciclu menstrual pentru o perioada imposibil de prevazut/precizat. Deoarece ovarele tale sunt polichistice (ai afirmat intro intrebare anterioara) nu puteai sa ai un ciclu menstrual REGULAT pana in prezent. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie corect acesta se poate face doar daca au trecut minim 21 de zile dela ultimul act sexual in caz contrar rezultatul va fi INTOTDEAUNA GRESIT. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Emilian65 a răspuns:

In urma primului act sexual apar dereglari hormonale care pot duce la dereglarea menstruatiei. Asa ca mai asteapta, ca in urmatoarele zile iti va veni si menstruatia.