| danaieladaniela a întrebat:

De ce in general baietii cred ca fetele adolescente sunt mai "naive"?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Nu cred asta ca fiind o generalitate. Vad mai degraba in spatele intrebarii tale o mica doza de subiectivism. Probabil cineva, candva te-a subestimat datorita varstei, lucru care te-a revoltat. As putea sa iti spun ca naivitatea nu are varsta, precum nici intelepciunea sau capacitatea de a discerne. Sunt evident multi adulti naivi sau si mai rau batrani naivi. Dar daca inlocuiesti subtil cuvantul naiv, cu inocent ( nu neaparat usor de pacalit) de asemenea specific varstei, atunci lucrurile se schimba. Vezi zambetul unui copil, ce sincer este!
Deci, depinde din ce unghi privesti varsta si caracteristicile ei.

17 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru ca cea mai mare parte chiar sunt rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Nu baieti si barbati, pentru ca si baieti sunt imaturi, naivi, astfel barbati mai in varsta ca ele considera ca este mai usor de pacalit fete astea decat fete de varsta lor care au trecut prin asta si sau invatat minte, maturizarea se dobandeste prin experientele avute fiecare dintre noi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred în general. Unii cred. O adolescentă are mai puțină experiență de viață, este normal să fie mai naivă, dar nu totdeauna.

| danaieladaniela explică (pentru sadrian46):

Insfarsit cineva cu o opinie mai "draguta" happy

| sadrian46 a răspuns (pentru danaieladaniela):

Mulțumesc de apreciere. Eu sunt pe TPU mai ales pentru că vreau să ajut oamenii. Alții ca să își descarce nervii. Să fim îngăduitori cu ei, cât se poate.

| mihai69 a răspuns:

Și de ce am crede altceva, când înseși întrebările (și chiar unele răspunsuri) pe care le postează aici întăresc cu vârf și îndesat această convingere?!?

| Paul754880338 a răspuns (pentru mihai69):

Da, cred ca ai dreptate...dar daca stii sa inoti, nu inseamna ca esti superior celui care nu stie, pentru ca si tu ai fost odata nepriceput la asta, iar cel ce acum poarta eticheta de nestiutor, posibil intr-o zi sa invete sa inoate poate chiar mai bine decat tine. Am folosit persoana a doua in acest exemplu, fara sa ma refer la tine in special, sper ca ma scuzi si ma intelegi. Lupta asta oarecum inutila pentru a stabili o superioritate iluzorie intre oameni este, mai putin productiva decat ar fi un mic efort de a-i ajuta pe cei ramasi in urma atunci cand am luat-o un pic inainte. Oricum, oricat de inainte am fi, tot avem pe cineva in fata. Sa nu uitam asta!

| mihai69 a răspuns (pentru Paul754880338):

Și de unde ai dedus tu din răspunsul meu că aș vrea să-mi dovedesc superioritatea?
PS Am folosit persoana întâi în acest exemplu, fără să mă refer la mine în mod special... tongue

| danaieladaniela explică (pentru Paul754880338):

Cel mai bun raspuns! Iti multumesc.
Si da ai drepatate cu ceea ce ai spus la inceputul raspunsului tau!

| Paul754880338 a răspuns (pentru mihai69):

Raspunsul meu era mai aproape de contextul intrebarii, nu avea nimic personal cu tine. Ideia mea era ca naivitatea trebuie corectata si indrumata, nu amendata si arata cu degetul. Imi cer scuze daca nu m-am facut inteles.

| mihai69 a răspuns (pentru Paul754880338):

Ba chiar te-ai făcut. Și destul de bine, din câte văd.
Nici eu nu arătam cu degetul, dar asta nu împiedică să remarcăm evidența. Ce facem pe urmă cu informația asta, e altă poveste.
Nu toți acționează conform motto-ului ultimei vizite papale - să mergem împreună...

| sofisis a răspuns:

In general in adolescenta se presupune ca nu ai avut suficient timp sa iti formezi o experienta de viata cat de cat suficienta pentru a intelege anumite lucruri. Si din acest punct de vedere adolescentele sunt naive. Daca ma compar pe mine de acum cu mine din adolescenta, desi in adolescenta ma consideram destul de matura si de smechera, imi dau seama ca nu prea stiam nimic. Acum simt si vad de la distanta mare lucrurile in neregula. Citesc mult mai repede si mai corect oamenii si intentiile lor. Dar a trebuit sa trec prin diverse situatii ca sa ajung aici.

| Plato a răspuns:

"Mai naive"? Sunt extrem de naive, foarte usor de manipulat, confuze, inconstiente. Cel mai tare le distruge faptul ca ele se considera mature, asta le face expuse si vulnerabile. E ca si cum ai fura bomboana de la un copil, cum se spune.

| Crackman a răspuns:

Pai sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "naivititate". Probabil te referi la facut sex. In acest caz nu e adevarat.
Nu conteazã vârsta poate fi naiva si o adulta nu neaparat adolescenta. Dacã tipa nu e naiva nu o sa fie nici la 14 ani nici la 24.

| danaieladaniela explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit chiar la sex, dar totusi ai drepatate

| ThePitPew a răspuns:

Pentruca sunt mai naive, majoritatea gandinduse doar la marimea penisului si la baiatul ala dragut din scoala.