| Usordargreu a întrebat:

De ce nu mi-a venit ciclul luna asta?
Sunt virgină.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa afli, sa cunosti si sa stii si pe viitor, fiindca este in interesul tau sa intelegi ca uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, poate sa apara si ca atare sa existe si posibilitate de a se produce dereglari ale activitatii hormonale care provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile, astfel ca neinceperea menstruatiei la data calculata nu se datoreaza existentei unei sarcini instalate in uter. Durata abaterii poate prezenta variatii de la cele mici de doar +/- 3-5 zile la dereglari si mai mari chiar si de 7-10 zile fara sa existe o sarcina. S-a constatat ca astfel de dereglari privind lungimea ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent mai ales la varsta adolescentei, dar se manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a unui sau a mai multe glande endocrine (tiroida, hipofiza, ovare, glanda pituitara, suprarenale, etc.) care exista in fiecare organism, sa provoace o dereglare grava/severa a activitatii hormonale care la randul ei sa provoace si ''intarzierea'' menstruatiei care uneori poate fi si de mai multe luni. Numai daca o astfel de situatie se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, in acel caz este indicat sa te prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care influenteaza si provoaca dereglarea activitatii hormonale. In cazul tau fiindca esti virgina, reiese ca neinceperea sangerarii menstruale NU este provocata de existenta unei sarcini, ci pur si simplu unica explicatie valabila consta in dereglarea hormonala severa. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Pot fi multe cauze, poate fi vorba de vreo dereglare hormonală, poate fi din cauza vreunui tratament, din cauza stresului.

| brokxy a răspuns:

Probleme hormonale, mergi la genecolog am mers si eu si iti da ceva sirop sa bei.

| lilith16 a răspuns:

Nu mi-a venit menstruaţia 2 luni fiind virgina si nu am patit nimic, sunt dereglari normale. cred((:

| Inutarh a răspuns:

Dereglări hormonale

| Sierra667 a răspuns:

De la stres

| Vodkaderomania a răspuns:

Trebuie sa te dizvirginezi prima