| anonim_4396 a întrebat:

De curand am facut sex cu prietena si nu sunt sigur daca prezelvativul si-a facut treaba.adica a mai iesit...si i-am zis sa ia anticonceptionale dar nu stie cum sa le ia si ii este frica.intrebarea cum se iau si dupa cat timp se pot lua dupa actul sexual?

Răspuns Câştigător
| oana16 a răspuns:

Vreau sa-ti spun o chestie i-ai zis sa i-a anticonceptionalestraight face?
trebuia sa iti faci si u griji si mergeti impreuna la farmacie si sa intrebati tot ce nustiti.
daca nu a trecut ma mult de 72 de ore puteti sa luati postinor-2 care costa in jur de 55 de lei sau daca nu a trecut nici macar 48 de ore puteti sa luati de la farmacie escapelle care e cam 70 de lei.ambele sunt eficiente. sau daca nu dispuneti de acesti bani faceti rost macar de jumatate si mergeti urgent la un cabinet de planificare familiara unde pretul este cam cu 40-50% mai ieftin.

Daca fata doreste sa i-a anticonceptionale trebuie sa mearga la medic si el sa i le prescrie.ATENTIE aceste anticonceptionale nu functioneaza daca le iei dupa ce ati facut sex.trebuie luate inainte.
prezervativul te protejeaza si de o sarcina nedorita dar mai ales de boli. o cutie de prezervative d calitate este intre 6-8 lei.
succes in viitor!

7 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Anticonceptionalele se prescriu de medicul ginecolog in urma unui consul.Nu se iau dupa ureche. Ce inseamna "de curand"? Daca te refereai la pastila de a doua zi...si au trecut deja 72 de ore de la contactul sexual...nu mai are rost sa o ia.Pentru rezultat optim ar fi trebuit sa o ia in primele 12 ore. Dupa 12 ore de la administrearea primei pastile ...se ia a doua pastila. Daca cumva se mai intampla un accident de genu asta...sa stiti ce sa faceti.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Anticonceptionale? sau te referi la pilula care se ia in caz de accidente de genu? ca nu e tot una... daca e vb de anticonceptionale... atunci vizita la ginecolog si el ii va scrie anticonceptionalele corespunzatoare si ii va da indicatii corecte cum trebuie administrat... iar pentru pilula in caz de accidente... se gasesc mai multe pilule... eu una postinolul il cunosc... se gaseste la farmacie si se ia in cerca 12 - 24 ore dupa contactul sexual... dar exista prospect si acolo explica tot...

| crisa a răspuns:

Anticonceptionalele se iau dupa o vizita la medic, si nu cand ai chef sau nevoie.
Pilula "de urgenta" sau "de a doua zi" se ia cat mai rapid dupa contact. In decurs de 24 de ore, in cazul produsului Escapelle, sau in maxim 72 de ore, in cazul Postinorului.
Asadar fata sa ceara la farmacie una din cele 2, si sa citeasca foarte bine prospectul.
Data viitoare, ori luati prezervative de calitate, si sa nu iasa, ori anticonceptionale, prescrise de medic.

| AlinaBulina a răspuns:

Aici sunt doua chestii diferite: anticonceptionalele si pilula de dupa.
Daca ati facut sex si nu sunteti siguri ca prezervativul v-a protejat, ea poate sa ia pilula de dupa, dar DOAR in cazul in care nu au trecut mai mult de 72 de ore de la actul sexual. Plus ca, cu cat trece mai mult timp, cu atat sansele ca pilula sa functioneze se diminueaza. Oricum, pilula asta e destul de daunatoare pentru organism si nu trebuie luata decat in cazuri de urgenta. Plus ca, daca ia o pastila acum, cel putin un an nu ar mai trebui sa mai ia alta, pentru ca face foarte mult rau organismului.
Apoi, daca vrea sa ia anticonceptionale, e bine sa mearga fie la un medic ginecolog, fie la un cabinet de planning. Acolo or sa i se faca toate analizele de care are nevoie si or sa i se prescrie anticonceptionalele potrivite pentru ea. Si o sa-i si povesteasca cum sa le ia, cand sa faca pauza etc. Dar in niciun caz anticonceptionalele nu se iau DUPA un act sexual, pentru a preveni o sarcina, si nu se iau dupa ureche. Ele trebuie prescrise de un medic si se iau dupa un calendar bine stabilit.

| alexutzza_3733 a răspuns:

Nu anticonceptionale...cred k te refri la pilula de urgenta.este bun postinolul din cate am auzit.sunt 2 pastile.pe prima trebuie sa o ia cat mai repede dupa contactul sexual iar pe cea de a 2a la un interval de 12 ore dupa ce a luat'o pe prima.

| bombonikme a răspuns:

Pilula de a 2-a zi.isi face efectul daca e luata in max 24 de ore de la contactul sexual neprotejat.anticonceptionalele nu sunt pentru cazuri de urgenta ci pentru administrare pe perioada indelungata iar ele sunt prescrise de un medic ginecolog in urma unui consult

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu