| eusebiu27 a întrebat:

De la ce poate întârzia ciclul menstrual in afara de sarcina?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice modificare prin care este afectata desfasurarea normala a ciclului menstrual, se produce strict hormonal si apare numai in urma unui proces de modificare a activitatii hormonale. Motivele principalele care provoaca schimbari hormonale majore care la randul lor provoaca dereglarea ciclului menstrual ar putea fi :
-- greselile de calcul mai ales in cazul ciclului partial neregulat,
-- starea de boala a unei glande endocrine. (de ex. tiroida),
-- starea de boala a ovarelor afectate de sindromul SOPC (ovare afectate de chisturi),
-- starea avansata de obezitate sau cea de anorexie severa,
-- alimentatia nesanatoasa : dietele, provoca probleme grave.
Indiferent care ar fi motivul care provaca intarziererea pornirii menstruatiei, este indicat si recomandat ca femeia sa se prezinte la un control/consultatie ginecologica cat mai repede posibil. Deseori, tulburarile menstruale pot ascunde diverse afecţiuni maligne in sfera genitala sau a aparatului reproducator. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

•stres;
•scăderea bruscă a greutății corpului;
•supraponderalitate sau obezitate;
•efortul fizic în exces;
•administrarea de anticoncepționale;
•menopauza;
•sindromul ovarului polichistic (PCOS).

Uneori, ciclul menstrual poate fi întrerupt ca rezultat al unei afecțiuni medicale pe termen lung.