| anonim_4396 a întrebat:

De revelion, am facut-o fara protectie cu prietenul meu ( care are 20 de ani, avem o relatie serioasa, suntem de mult itmp si avem planuri de viitor)
am mai facut-o de multe ori inainte de asta, de la revelion au trecut 3 saptamani aproape
trebuia sa-mi vina pe 18, 19 suntem in 20 si nu mi-a venit, nici semne cum aveam de obicei nu am
ma doare spatele, am avut ameteli intr-o zi ( a 2-a saptamana de atunci)
Mi-e frica sa nu fiu insarcinata, este mult prea devreme
Problema e ca sunt minora ( 15 ani), daca ar fi vorba de un avort chiar daca sunt impotriva avorturilor si voi fi afectata psihic pentru asta tot restul vietii pot face fara ca parintii sa fie implicati?
Sau un avort provocat de mine.stiu ca exista riscuri
Prietenului meu nu i-am spus, ar fi distrus complet sa afle asta
poate par inconstienta si voi fi judecata, realizez si sunt constienta de toata problema
va rog frumos un raspuns sad

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intarzierea este inca mica, asa ca nu e sigur sarcina, desi perioada era cu fertilitate mare. Fa un test de sarcina maine din prima urina de dimineata, dar daca e negativ, nu te baza pe el. Daca e pozitiv, inseamna ca esti insarcinata. Daca e pozitiv, inseamna doar ca trebuie repetat. Primul test cu adevarat semnificativ poti sa-l faci in dimineata de 25 ianuarie.
Nu, nu poti sa-ti provoci singura avort, ba mai mult cred ca la 15 ani nici un medic nu va accepta in Romania. Riscurile sunt foarte mari, poate doar la Bucuresti, la o maternitate mare, cu internare, anesteziie generala etc sa incerce cineva. daca nu, va trebui sa ajungi la o clinica din strainatate. Fara acordul scris al parintilor nu ai cum sa faci avort. La varsta ta riscul de a muri in cursul procedurii sau datorita complicatiilor urmatoare e destul de ridicat. In plus, exista o mare probabilitate sa nu mai poti avea copii vreodata, asa ca trebuie cineva sa-si asume acest risc. O fetita de 15 ani va ramane aproape cu certitudine mutilata dupa un avort, nu va mai fi niciodata normala.
Trebuie sa discuti serios cu partenerul tau, fiindca el va face inchisoare. Tu esti minora, nu ai discernamant (fac pariu ca desi ai viata sexuala de mai multe luni nu ti-ai facut nici macar un conult ginecologic). Tu practic nu-ti poti da consimtamantul. De altfel, desi incerci sa ne arati ca ai fi matura, esti complet imatura. Stai in fata unei probleme care iti va afecta grav toata viata sau chiar te va costa viata si te gandesti sa nu afle parintii... Asta arata ca nu constientizezi gravitatea situatiei, daca e sarcina. Oricum, laginecolog trebuie sa ajungi si dacae si daca nu e sarcina, insotota desigur de unul din parintii tai, iar ginecologul va anunta politia si procuratura. Prietenul tau se face vinovat de corupere de minore si viol. Nu incerca sa-l acoperi, lui oricum nu-i pasa deloc de tine, altfel nu ar accepta sa faca sex cu o fata de 15 ani, stiind desigur ca ar putea-o costa viata. Vei vedea in viitor cate probleme grave vei avea toata viata de la aceasta relatie sexuala din copilarie si vei intelege de ce partenerul tau este un inconstient, un pedofil pervers care chiar trebuie sa ajunga dupa gratii.
Imi pare rau pentru situatia in care te gasesti, este extrem de tragica. Ma doare sufletul sa vad fetite atat de tinere ratand sansa la o viata normala, la copii, la familie, la sanatate si liniste. Si ma intreb: Doamne, pentru ce fac fetele astea un sacrificiu atat de mare? Pentru o clipa de placere pe care o vor plange cu lacrimi amare zeci de ani? daca vrei sa ma crezi, mi-a cazut mie o lacrima pe tastatura gandindu-ma la situatia ta. Imi pare tare rau.

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu cred ca e bine sa faci astea de capul tau, ai nevoie de parintii tai sa-ti fie alaturi.Cine stie de ce doctori dai tu de te omoara pe masa sau te chinuie! Vorbeste deschis cu parintii tai, dar cel mai potrivit ar fi sa faci un test de sarcina, apoi cauti solutii!

| fabiola a răspuns:

Nu face greseli in lant! IIntai convinge-te sigur ca este vorba de o sarcina(urmand sfaturile brigaelei)Apoi vorbeste cu mama ta, cu prietenul tau si luati o decizie in care sa tineti cont si de sfaturile unui medic!

| Paris a răspuns:

Eu am o prietena care a facut avort la 17 ani si nu, nu au aflat parintii. trebuie sa cauti doctori prin orasul tau, care sa nu iti faca scandal, si care sa mai fi facut chestii din astea inainte. Sa ti-l provoci singura din cate m-am documentat ii foarte periculos si riscant. Cel mai bine zic sa ii spui prietenului tau, pentru ca pana la urma sunteti un cuplu, va iubiti, aveti planuri de viitor, daca esti insarcinata copilul nu l-ai facut singura, ci a contribuit si el la "facere" si atunci trebuie sa va ajutati reciproc. Hai totusi sa nu ne grabim sa tragem concluzii, mai bine fa-ti un test de sarcina si un control de rutina. Si pentru atunci cand o sa ai tu copii, sa-i inveti papusica, ca nu e bine sa incepi viata sexuala, ca fetita, la 15 ani. te pup si mult succes!

| radu75 a răspuns:

Mai oameni buni nu o mai speriati atat, adica de ce sa-l bage pe tip in inchisoare, voi sunte ti inconstienti. Poate ei se iubesc, de unde stiti voi? Sfatul meu. Un test sau doua de sarcina, trebuie sa te convingi daca esti insarcinata. Apoi o discutie cu mama, nu discuta cu tatal tau, se va infuria rau. Vad ca tot vb de avort, avort in sus avort in jos. Deocamdata la ea se cheama ca face chiuretaj. Vorbesti cu prietenul tau sa te sustina financiar, e vb de vreo 5 milioane. Ai grija, cu fiecare saptamana trecuta costurile cresc. Mergi la o clinica privata unde vei cere sa stai de vb intre 4 ochi cu un medic care se va ocupa de tine. In clinicile private confidentialitatea e pe primul loc. Eu am un var si exact asa a procedat si a fost bine, ea avea 16 ani, deci tot minora, acum sunt casatoriti si gravida in luna 5, asta se intampla acum 9 ani. Nu o sa simti durere, vei fi anesteziata local, va trebui sa ti iei liber in ziua aia de la scoala si sa le zici a lor tai ca dupa scoala ramai la o prietena sa dormi. A doua zi nu mai ai nimic. Exista la chiuretaj riscul sa nu mai poti tine sarcina, o sa ti explice medicul. Acum ramane sa stabilesti daca vei vb cu mama ta sau nu, tu decizi. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| fly a răspuns:

Spui ca el are 20 de ani.este inca f tanar! Sa nu mai vorbim de tine! Ce se intampla cu voi? Nu e cam devreme sa devii mama si el tata? La anii vostrii ar trebui sa va protejati mereu; un avort poate avea consecinte grave.Fi-ti mai atenti ca e prea devreme sa aveti asemenea responsabilitati! Fa-ti testul care este in farmacie si asa esti sigura.

| Rina_2681 a răspuns:

Ca sa mituesti un medic iti trbue si o suma frumoasa pe care sa eu oferi, prietenului spune-i nemijlocit in doi veti lua decizia cea mai corecta. Legea nu permite avorturile minorilor fara acordurile parintilor, dar sa fii constienta ca daca o faci ne igienic si fara misloace de precautie risti sa faci o infectie.Fii atenta pe viitor...pa.pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!
am o teama care ma retine sa fac testul. Daca iese pozitiv nu stiu cum as reactiona. Clar nu vreau sa afle nici unul dintre parinti. Sunt foarte intelegatori, m-ar intelege chiar daca ar fi groaznic sa auda asa ceva. Dar nu vreau sa afle pur si simplu. Ar fi oribil pentru mine sa afle asta. Deci este total exclus.
Pretul/Banii nu conteaza! Orice decat sa scap sad
Pana acum am trait cu concluzia "Ori amandoi( eu si bebele) ori nici unu) dar alceva nu pot face. Urasc femeile care fac avort. crying nu-mi vine sa cred