| Savinescu_Rareś_1997 a întrebat:

Deci, am 14 ani. si chiar imi place de o fata...foarte mult. Faza e ca ea e fata aia populara, si habar nu am daca are iubit sau daca s-ar uita la unul ca mine(tinand cont ca nu sunt un baiat de ala care arata bine etc). eu locuiesc in Anglia, deci deja umorul si totul e diferit :/. Singura data cand vorbim e in ora de mate sau engleza pt ca stam in banca. Uneori o fac sa rada, etc. incerc sa ma port normal pe langa ea, sa nu afle. Si uneori sunt jelos cand alti baieti vb cu ea la greu, si eu sunt fricos si mie rusine sa spun salut ce faci... O plac de 1 and jumate si sunt genul de baiat foarte foarte timid. mie frica de respingere, sau altii sa afle etc. ea nu stie ca o plac. Habar nu am ce sa fac. Repet, imi place enorm de mult de ea, nu cred ca as mai place pe altcineva asa mult. Nu stiu ce sa fac. Ajutor. As oferi funda dar nu stiu cum

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa saluti pe cineva este un semn de politete si buna crestere, iar timiditatea nu te opreste sa faci asta, doar prosteala.
Daca esti un tip negativist si fara bun simt, nu vei avea niciodata un raspuns pozitiv si nu vei castiga niciodata.
Invata sa respecti oamenii, indiferent ca sunt fete sau baieti, sa saluti din politete si bun simt si sa intrebi daca ai ceva de intrebat, pana nu vine altul si ti-o fura.
In viata dupa ce peirzi de cateva ori, lasi rusinea la o parte si intrebi, pentru ca in 99% din cazuri raspunsul este pozitiv, dar confidenta in tine este nula. Invata sa fii confident in ceea ce faci si spui, ca ai de pierdut in viata daca nu incerci.

| Savinescu_Rareś_1997 explică (pentru Violleta2022):

Cu alte persoane socialisez. chiar port discutii faine...dar cu ea ma blochez:/ asta incerc sa spun.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Savinescu_Rareś_1997):

Nu ai de ce sa te blochezi, este un om in fata ta, iar daca nu o saluti o sa iasa ca esti prost crescut, apoi, daca nu vrei s ao pierzi, ca vine altul care-i mai indraznet si o invita in locul tau in oras, iar fata o sa accepte, pentru ca, in mintea ei, tacearea ta inseamna ca nu o placi si nu o vrei.
Deci, nu se intampla nimic daca deschizi gura si o saluti pe fata, sa o intrebi ce face, sunt conversatii nevinovate dar de mare bun simt si ii arata clar ei ca o placi.
Urmatoarea zi ii cauti privirea si o saluti, chiar daca esti la departare, dupa care poti sa-i faci semn cu mana si cand ajungi langa ea, intreab-o ce face si daca in weekend doreste sa iasa cu tine la un suc.
Daca socializezi cu alte persoane, imi este imposibil sa cred ca nu poti socializa si o simpla fata, care-i probabil la fel de jenata ca si tine.
Trebuie sa-ti spun un singur lucru, in viata asta, daca nu esti rapid de gura sau de mana, iti scapa oportunitatile pe care s-ar putea sa nu le mai ai in viata. Regretul apare mai tarziu cand este prea tarziu, asa ca, imagineaza-ti ca ai aceasta ocazie acum si nu trebuie sa o pierzi, profita si invita fata. Nu uita, totul se face cu calm in voce si cu zambetul pe buze, ca sa vada clar ca o placi.

| T0T a răspuns:

Dar de ce să nu afle, crezi că îți va face ceva rău și vei rămâne traumatizat?

| Savinescu_Rareś_1997 explică (pentru T0T):

Nu, dar mi-e rusine, si parca vad ca va spune si altora si incepe rautatea intre colegi etc

| T0T a răspuns (pentru Savinescu_Rareś_1997):

De ce ar spune altora? Doar nu te-ai îndrăgostit de o fată de genul. Și nu ar trebui să îți pese de ceilalți dar sunteți copii dacă sunteți în stare să faceți răutăți pe ceea ce simte cineva.

Răspuns utilizator avertizat