| kkkmakafull a întrebat:

Deci..am intrat la economic pe profiul comert ce inseamna mai exact comert?laughingpe ce materii se bazeaza? exact aceleasi materii ca in generala sau?

Răspuns Câştigător
| An3ta17 a răspuns:

Asigura specialisti ce detin competente privind negocierea vanzarii,aplicarea tehnicilor de marketing la nivelul unitatii comerciale,a reclamelor si tehnicilor moderne de promovare,gestiunea stocurilor,extinderea afacerii stocurilor,extinderea afacerii prin comert modern,analiza calitatii ofertei de marfuri etc.
Tehniceanul in activitati de comert invata aspecte ce tin de completarea si tinerea evidentei formulalelor cu regim special,de informare clientilor referitor la sortimentele din magazine,de aprovizionarea corecta si aficiente a rafturilor,de asigurarea unei deserviri amaabile si rapide atre clienti etc. Tehniceanul in activitati de comert trebuie sa cunoasca psihologia clientului,sa aiba simt estetic,spirit de initiativa,simtul ordinei,imaginatie concreta si artistica pentru a fi in masura da realizeze mesaje publicitare,etalarea marfurilor etc.
Materiile pe care le vei avea in clasa a IX-a sunt:romana,mate,engleza,franceza,fizica,chimie,biologie,socio-umane,istorie,geografie,religie,informatica, educatie fizica, patrimoniul unitatii, organizarea unitatii, calitatea produselor si langa astea vei avea la sfarsit de an practica.