| teiubescana a întrebat:

Deci nu mai pot sunt stresata raucryingnu raman insarcinata luna aceasta mi-a venit ciclu pe 4 iulie, iar pe 18 iulie am avut o scurgere maronie foarte putina..nu stiu ce sa mai zic

2 răspunsuri:
| カルメン a răspuns:

De ce nu te duci la un medic ginecolog? cred ca el iti va da o solutie la problema tawinking este bine sa te duci impreuna cu partenerul tau si sa va faceti amandoi analize sa vedeti care este problema

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ar fi TREBUIT să ne dai mai multe detalii : ce vârstă ai, când ai avut prima menstruaţie, datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace, cel puţin, dar PREFERABIL din iunie 2011 până acum, pentru a face calculul cu "metoda calendarului" ), dacă ai ciclu regulat ( sau nu; eu cred că NU ), data contactelor sexuale neprotejate ( pentru a vedea dacă erau în perioada cu fertilitate ridicată, atunci RISCUL de sarcină este mai mare ), eventuale diagnostice medicale puse anul acesta, frecvenţa contactelor sexuale neprotejate ( o medie săptămânală/lunară ), eventuale analize făcute de voi ( el, o spermogramă, etc., rezultatul ) etc.

De asemenea, ar fi trebuit să ne dai detalii despre actul sexual : Nu v-aţi protejat deloc, aţi folosit sau nu prezervativ ( sau alt mijloc de contracepţie )?

Apoi, am studiat întrebările tale anterioare ( pentru a mă lămuri cu alte detalii ) şi am CONSTATAT că ai avut MULTE „probleme" cu o INFECŢIE ( gen candida sau altceva … ) – lucru care INFLUENŢEAZĂ şansele unei eventuale sarcini!

Pentru un răspuns CORECT, am NEVOIE de următoarele detalii : data la care au început acele „probleme" ( când a fost depistată infecţia, prima dată ), data controalelor ginecologice făcute, ce analize ţi s-au făcut la fiecare control, ce diagnostic s-a pus la fiecare control ( să precizezi şi data, la fiecare ) şi ce tratament şi s-a prescris de fiecare dată ( la fiecare control ) – te rog să-mi dai date cât mai EXACTE, ca să nu vorbesc prostii...

Apoi, dintr-o altă precizare anterioară, am înţeles că ai făcut o ecografie şi ai fost diagnosticată cu „ovare micropolichistice"!
Când ANUME ai fost diagnosticată, şi ce ecografie ai făcut? La ambele ovare ai microchisturi ( sau doar la unul )?
Ce tratament ai primit pentru această „problemă" şi cât timp l-ai făcut?
Mă interesează şi dacă ai făcut vreun „tratament" cu tablete anticoncepţionale; dacă da, atunci ce ai luat şi în ce perioadă ( de când, până când )?

Apoi trebuie să ştiu dacă în perioadele în care tu ai făcut tratamente pentru acele INFECŢII, partenerul tău ce tratamente a făcut ( ce medicamente a primit şi dacă aţi făcut sex în acele perioade )?

Fără aceste date, răspunsul este aproximativ, mai mult "ghicim"...

ACUM să luăm întrebările ( cele mai importante, inclusiv cele anterioare ) în ordine – şi să le „analizăm" :

În privinţa întrebării din 31 martie 2012, trebuie ştiute următoarele aspecte despre acele ovule :
Klion Ovule – PROSPECT ( extras )
Administrare - Se recomanda ca partenerul sexual sa urmeze, in acelasi timp, tratament cu tablete de Klion, in administrare orala. Daca tratamentul nu a fost eficient, se poate repeta cura de 10 zile de administrare.
Precautii: Este interzis consumul de alcool, in timpul tratamentului cu Klion; este interzisa, de asemenea, activitatea sexuala.

În privinţa întrebărilor din 19 iunie, trebuie ştiute următoarele aspecte :
Faptul că „nu vă daţi drumul deodată", adică tu şi partenerul NU aveţi orgasm simultan, NU are legătură cu faptul că nu rămâi însărcinată!
De asemenea, infecţiile pe care le-ai avut, precum şi tratamentele cu diferite antibiotice puternice ( inclusiv gentamicina injectii ) INFLUENŢEAZĂ negativ şansele de a rămâne însărcinată!

Apoi, ovarele micropolichistice ( sau polichistice ) POT avea ca manifestare LIPSA ovulaţiei – şi atunci este IMPOSIBIL să rămâi însărcinată ( nu există ovul care să fie fecundat )!
Aici mă interesează DACĂ la acele controale ginecologice ( sau la altele anterioare ) ţi s-a MONITORIZAT ovulaţia? Dacă DA, cum anume ( teste de ovulaţie, ecografie vaginală, eventuale teste de sânge şi când anume, etc. )? Ce anume ţi-a spus ginecologul despre ovulaţia ta?

Şi ÎNCĂ o întrebare : Eşti din România sau Republica Moldova?

Pentru alte detalii despre ovarele micropolichistice ( sau polichistice ), poţi citi articolele de la paginile :
http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046
http://www.mamicamea.ro/......istic.html
http://www.eva.ro/......11752.html

În privinţa întrebării din 25 iulie, ţi-am răspuns acolo...

A rămâne însărcinată NU are NICI o legătură cu a avea orgasm simultan cu soţul!
Poţi rămâne însărcinată chiar dacă nu ai orgasm DELOC - nu contează acest aspect.

Un ciclu menstrual este perioada care ÎNCEPE cu PRIMA zi de ciclu ( inclusiv acele zile de menstruaţie ) şi PÂNĂ în prima zi de menstruaţie din ciclul următor - dar fără acea zi, deoarece ea intră la calculul lunii următoare!

Dacă îţi cunoşti datele ciclului pe ultimele 6 luni ( cel puţin ) poţi să-ţi calculezi : când are loc ovulaţia, perioada cu fertilitate „ridicată" şi data următoarei menstruaţii – folosind „metoda calendarului"!

Vorbim despre ciclu menstrual REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îţi vine menstruaţia la acelaşi interval/număr de zile )!

Cea mai fertilă zi este în ziua ovulaţiei ş iar perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( şi cu risc MAXIM de sarcină ) ESTE cu 5 zile înainte de ovulaţie şi până după ovulaţie cu 2 zile ( după )!

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca din momentul ÎNCEPERII vieţii sexuale, să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru ) – eventual cu verde zilele în care ai făcut dragoste!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Metoda calendarului se bazeaza pe cunoasterea zilelor in care femeia este fertila, zile in care daca au loc contacte sexuale neprotejate, se poate produce o sarcina. In aceasta perioada fertila, daca nu se doreste o sarcina se evita contactele sexuale, sau se poate recurge la alte mijloace contraceptive.

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).
Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.
Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.
Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.
Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.
Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp.

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Folosind „metoda calendarului" prezentată ( cu exemple ) pe saitul de mai sus, POŢI să-ţi calculezi CORECT data venirii menstruaţiei şi perioadele cu fertilitate ridicată sau scăzută!

Folosind această metodă, poţi calcula perioada cu fertilitate „ridicată" şi ÎN acea perioadă este INDICAT să ai cât mai MULTE contacte sexuale ( chiar de mai multe ori pe zi, de 2-3 ori pe zi ) cu ejaculare intravaginală!
De asemenea, pentru a favoriza fecundarea ovulului ( deci implicit o viaţă cât mai îndelungată a spermatazoizilor, în vagin ) NU trebuie să te speli cu săpun înainte şi după actul sexual ( nici la intrarea în vagin şi nici cu clătire intravaginală cu apă + săpun; doar cu apă simplă şi FĂRĂ clătire interioară/spălături vaginale )!
Mai mult, e preferabil ca să păstrezi sperma cât mai mult în vagin ( după actul sexual ) – deci să NU te speli după actul sexual, doar să-ţi pui un tampon intim ( pentru a nu păta lenjeria )!
La fel, e recomandabil să faci dragoste seara, înainte de culcare ( fără spălare după ) şi să păstrezi sperma ( în vagin ) până dimineaţa!
Nu e o metodă foarte igienică, dar, de obicei, dă rezultate – dacă este aplicată în toată perioada cu fertilitate RIDICATĂ!

Dacă vrei, trimite-mi prin mesaj privat ( din secţiunea Mesaje sau de pe profilul meu ) datele ciclului tău pe ultimele 6 luni ( din ianuarie încoace; sau chiar din iunie 2011 până acum, dacă le ai ) şi o să-ţi fac eu calculul ( cu metoda calendarului, şi îţi explic cum să calculezi ) să vedem care este perioada cu fertilitate sporită ( cea mai propice pentru o eventuală „concepţie" )!

Sau dacă nu, atunci fă tu calculul conform exemplelor explicate la pagina : http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

Toate acestea ( aspectele prezentate mai sus ) reprezintă soluţii „CASNICE" care este posibil să te ajute – DAR, ele NU suplinesc un control ginecologic!
Dacă, în schimb, le respecţi „întocmai" timp de 3 luni şi NU reuşeşti să rămâi însărcinată – atunci este NEVOIE să mergeţi ( amândoi ) la un control ginecologic să vă facă anumite analize ( lui o spermogramă ) - şi, în funcţie de acestea, vei primi un tratament!

Aştept să-mi trimiţi prin mesaj „privat" răspunsul la TOATE întrebările pe care ţi le-am pus AICI – citeşte-le cu ATENŢIE, şi răspunde-mi în ordinea în care le-am pus!

Apoi, în funcţie de acele detalii, mai COMPLETEZ acest răspuns ( tot prin mesaj privat ) – discuţia o purtăm DOAR în „privat", deoarece dataliile sunt prea intime/personale...

Mesajul "privat" se poate trimite din secţiunea Mesaje ( pe stânga paginii, e scris cu portocaliu, a 5-a rubrică şi are simbol un "plic" - sau de pe profilul meu ( faci click pe poza mea sau pe numele meu şi intri pe profilul meu şi ai acolo o "tastă" denumită Mesaje ).

Primul mesaj trebuie trimis de pe profilul meu ( ca să-ţi fie mai uşor, până te obişnuieşti ); iar pe restul le poţi trimite din secţiunea Mesaje, deoarece acolo găseşti şi răspunsurile mele ( sau alte mesaje trimise de alţi useri ).

Mesajul privat se trimite DIRECT "destinatarului", fără a fi afişat pe sait ( la alte persoane ) - de aceea este mesaj "privat" ( îl şti DOAR tu şi destinatarul ).

Cam asta ar fi, deocamdată... ( restul discutăm în „privat" )!