| TsunamiiiYay a întrebat:

Din cate stiu eu, daca esti insarcinata nu iti mai vine menstruatia. Dar am auzit recent ca iti poate veni si cand esti insarcinata. Nu mai inteleg nimic. Ma lamuriti?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu e menstruatie, e o sangerare scazuta cantitativ si inchisa la culoare.

| MishuD a răspuns:

Nu ai ciclu menstrual daca esti gravida, poti sa ai sangerari in timpul sarcinii dar alea's de obicei complicatii si se lasa cu alte probleme.
Uite aici informatii caaaate vrei despre toata panica ta :P
http://americanpregnancy.org/getting-pregnant/pregnancy-faq/

| corbulalbrosu a răspuns:

In realitate NU exista menstruatie falsa/peste sarcina. Este o prostie inventata de cei lipsiti de minime cunostinte medicale. In cazul unei sarcini instalate, uneori mai ales in primele 2-3 luni de sarcina instalata in uter, intr-adevar pot sa existe unele mici, slabe scurgeri mucilaginoase, care pot fi mai mult sau mai putin sangvinolente insa la o privire chiar si putin mai atenta orice femeie chiar si mioapa/chioara isi da seama ca este vorba de cu totul altceva si nu de o sangerare caracteristica menstruatiei. In situatiile neclare orice femeie rationala isi va face un test de sarcina. Rezultatul obtinut in mod absolut sigur si GARANTAT va fi corect, valabil si valid. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Sunt cazuri extremmmmmm de rare.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sunt cazuri rare iti dai seama dar e posibil. Am auzit de o femeie gravida care a avut menstruatie in primele 5-6 luni de sarcina e adevarat slaba cantitativ dar aparea ca de obicei la aceeasi data. Fara sa afecteze dezvoltarea fatului in vreun fel. In primul trimestru pot aparea uneori mici sangerari gen spotting atunci cand ovulul fertilizat se implantanteaza in peretele uterin sau secretii sangviolente fara ca acestea sa indice un risc pentru sarcina. Totusi daca gravida sangereaza masiv si are crampe abdominale atunci exista risc de avort spontan si se impune internarea de urgenta. Exista si sarcini cu probleme si cu simptome atipice desigur dar in mod normal menstruatia dispare cand se instaleaza sarcina.