| KingOoO a întrebat:

Doar pentru fete. Ce parere aveti despre baietii carora le plac pisicile, nu beau, nu fumeaza si nu prea injura. Doar pareri sincere.

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pe TPU fetele caută un virgin timid,bleg,moale, antisocial,care nu bea,nu fumează,nu înjură,băiat de mănăstire,nu fumează, e nehotărât, fricos, sta pe banii părinților, nu iasă din casă, asta prefera fetele aici

| dullcat a răspuns:

O parere extrem de buna.

| LordCristobal a răspuns:

Eu zic ca sunt baieti de calitate.

| CleanHeart a răspuns:

Despre cumintenie ce parere as putea avea in afara de buna

| Robert2526 a răspuns:

Ma nu sunt fata...dar iti zic o chestie, fetele nu sunt interesate de aceste aspecte, din contra, genul asta de baieti, in general sunt practic inexistenti pentru fete, pe langa ce ai zis tu sunt si introvertiti si foarte timizi. Nu sunt calitati bune, pentru ca reprezinta o extrema. Ideea in viata e sa ai echilibru, sa stii cand sa te distrezi si cand sa fii serios si implicat iar relatiile nu fac exceptie.
Vor veni fete sa iti zica ca au o parere foarte buna, dar majoritatea dintre ele nici nu observa baietii de acest gen sau daca ii observa, fac misto de ei happy

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Nu zau.Viitorul meu sot e asa, plus ca e departe de a fi introvertit sau timid.Deci generalizezi aiurea.

Care parte din,, Doar pentru fete.'' n-ai inteles-o? laughing Imi dau seama ca privesti diferit, insa asta nu-ti da niciun drept sa generalizezi pentru toata populatia de fete/femei doar dupa cateva experiente subiective.

Pentru tine e extrema sa nu aiba vicii comune, pentru altii e extrema sa mearga la o manastire unde se calugaresc pentru tot restul vietii.See my point?

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Am zis "pentru majoritatea". Nu stiu cum e viitorul tau sot si nici nu imi pasa. Nu am zis nimic gresit, uite-te si singura cati baieti din astia buni sunt singuri, oare de ce?
Am zis doar ca trebuie sa existe un echilibru in viata. Daca tu reusesti sa ai o parere foarte buna despre un om doar pentru ca nu bea si nu fumeaza inseamna ca esti foarte imatura si viitorul tau sot o sa aiba probleme cu tine happy.

Am zis majoritatea ( asta nu exclude eventuale exceptii adica, ca sa nu te mai superi ca generalizez).

Dar e suficient sa arunci un ochi pe aici la intrebari ca sa vezi ca baietii care se plang ca sunt singuri la 20+ani exact tiparul acesta sunt: Cu pisicile, fara alcool, fara tigari, etc happy. Hai ghiceste din ce motiv

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

E normal sa ai o parere foarte buna despre o persoana care iti impartaseste stilul de viata sau obiceiurile.Asa ar trebui sa functioneze relatiile, nu sa iti gasesti pe cineva 100% opus ca apoi sa va treziti ca sunteti paraleli cand locuiti impreuna sau alte decizii mari.laughing Sa nu uitam de scenariul clasic tragi-comic: unul incearca sa il schimbe pe celalalt, sa il traga la acelasi nivel, cand asta ar cauza in mod evident nefericire pentru cel/cea in cauza.

In locul tau m-as gandi mai bine cine e imatur aici: tu, din moment ce nu respecti deciziile unor adulti, ca si cum viciile sunt cele care ii definesc sau le ofera valoare/ puncte in plus fata de restul.Probabil faci parte din categoria care face misto de oamenii care nu beau, sau ii considera ciudati, etc, spui ca nu stiu sa se distreze.Afla ca aceste obiceiuri nu au nimic de-a face cu inabilitatea sau ghinionul cuiva care inca nu si-a gasit o relatie, plus ca exista multe alte metode de distractie. Daca astea sunt valori solide, repet, reevalueaza cine gandeste imatur.

Mai adaug ca o persoana care bea, fumeaza etc, cheltuie o groaza de bani lunar, probabil plateste la propriu pentru a-si distruge sanatatea.Iar daca iti plac si detii animale de companie, inseamna ca cel mai probabil denoti compasiune, empatie, responsabilitate si alte valori pe care din punctul meu de vedere trebuie sa le aiba un partener. Daca doresti copii, e cu atat mai relevant cum cineva se comporta fata de animale(repet, pentru mine). Probabil faci parte si din categoria care face misto de femeile cu pisici, spunand ca asta e motivul pentru care sunt singure. laughing. Umm, grow up.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Chiar nu fac misto de nimeni, spun doar ce observ. Daca vrei sa te lamuresti, intreaba si pe altcineva, gasesti si aici oameni care pot sa confirme ca sunt iubitori de animale si fara vicii, dar cu toate astea sunt singuri. Ca sa ma exprim mai clar, prezenta sau absenta viciilor respective nu definesc in niciun fel persoana pentru a putea avea o parere. Daca tu crezi ca un om e bun doar pentru ca nu bea si nu fumeaza si iubeste pisicile esti foarte imatura. Probabil ca esti mai mica de varsta, este ok, esti visatoare si imatura, iti trece peste ceva timp.

Si ca sa nu uit, nu am zis niciodata ca e bine sa ai vicii, ci doar am constatat ceea ce se observa in jurul meu si anume ca e plin de baieti din acestia buni incapabili sa aiba o relatie. Vorbind strict pe parte de adolescenti, daca mergem la 30+ probabil lucrurile se schimba.Nu stiu cati ani ai tu si in ce lume perfecta ai trait pana acum, dar un baiat de 15-20 de ani care iubeste pisicile, nu bea si nu fumeaza, cel mai probabil nu are nici prieteni, nici nu iese din casa si majoritatea il cred un pampalau laughing) Si repet, nu zic ca e bine sa fie asa, doar constat evidentele, sunt in jurul nostru si le putem vedea. Majoritatea fetelor prefera un baiat "rau". Fata de cel descris in intrebare, pana si eu am mai mult succes la fete?

| RAY a răspuns (pentru Robert2526):

Nu are rost să vorbești cu o fata, ele mint non stop

| Robert2526 a răspuns (pentru RAY):

Ideea e ca dintr-un motiv necunoscut, fetele ( majoritatea) au cumva ideea ca trebuie ca noi sa stam dupa fundul lor si sa le facem pe placlaughing) nu stiu de unde ideea asta

| RAY a răspuns (pentru Robert2526):

Pentru ca sunt tratate ca niste printese, nu de catre aia frumosi si cei care le tin in zona prieteniei, catelusi care vor vagin cu disperare, ele ne vad ca pe niste fraieri sau parteneri sexuali, iti poate jura iubire ca tot esti fraierul lor, tu inca nu stii cata perversitate, ipocrizie e in ele

| Robert2526 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, eu sunt doar prieten cu ele, cu mine se comporta frumos. Probabil si pentru ca in general le ignor happy

| RAY a răspuns (pentru Robert2526):

Cu toti ne pasa doar de noi atat,facem totul din interes propiu atat,scopul scuza mijloacele, eu o patesc cu uni care profita de mine, barbati, eu arat foarte tanar si ma ia de fraier, eu le dau un deget iei imi iau toata mana, peste tot diavoli

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Lol.Eu doar am demontat argumentul tau.Ai dat destul de clar de inteles ca din perspectiva ta baietii care nu beau, nu fumeaza, au pisici etc, sunt niste molai si de aceea nu isi gasesc partenere.In niciun caz nu am zis ca acestea sunt singurele criterii pe baza carora iti alegi partenerul, ci ca sunt justificate, pe langa altele si ajuta sa cunosti mai bine o persoana, din perspectiva mea.

Reciteste discutia, esti cam confuz si tot pui eticheta de,, imatura'' aiurea.Stai linistit, caci ma apropii cu repeziciune de 30 de ani. Iar faptul ca cei din aceasta categorie nu isi gasesc relatie nu e vina lor 100%.De exemplu, daca stai destul de mult prin online, cu siguranta ai vazut cate cursuri si cat continut care iti baga pe gat ideea ca un barbat trebuie sa fie alpha, dur, plin de bani, misogin plus alte cele, exista si iti spala creierul (valabil pentru ambele sexe) usor usor.

Si da, poate fetele vor un bad boy, dar afla ca femeile vor un barbat normal, alaturi de care sa aiba o viata normala.Nici eu nu stiu in ce lume ai trait tu, insa am colegi de facultate cu foarte mult bun simt, mai timizi, care aveua pisici la camin si ce sa vezi: in ciuda a ce spuneau cei ca tine, pe langa mistouri si altele, spre finalul facultatii si-au gasit iubite.Deci repet, generalizezi aiurea.Mentalitatea de victima, omniprezenta aici in postarile despre cum x nu reuseste sa isi gaseasca jumatatea, nu ajuta oricum pe nimeni.

Iar viciile pot fi o samanta de indoiala pentru cineva cand vine vorba de o persoana, fapt care mai tarziu poate va contribui sau nu la decizii serioase.De exemplu, ai idee cati dependenti de jocuri de noroc exista in Romania, majoritatea barbati? Crezi ca sotiile lor nu ar fi preferat sa aiba o retinere privind acest mod de petrecere a timpuluui, care ulterior a intrecut limita de divertisment, escaland la viciu si dependenta grava? Ba eu cred ca da, mai ales cele cu un copil care au ajuns apoi la divort deoarece toti banii din casa se duceau la pacanele.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Pai nici nu am sustinut ca ai zis ca astea sunt criterile prin care iti alegi partenerul, am zis doar ca tu ai senzatia ca un om e bun pentru ca nu bea si nu fumeaza, ceea ce e o gandire imatura, chit ca ai 30, 50 sau 100 de ani tot imatura esti. Imi mai zic odata, poate de data asta intelegi.

-NU poti sa iti faci o parere despre un om doar pentru ca nu bea si nu fumeaza, cum nu iti poti face nici daca bea si fumeaza. Tu crezi ca daca un baiat bea si fumeaza e rau si daca nu e un baiat bun, ai o parere excelenta. e vezi? de asta zic ca esti imatura.
- am sustinut ca e nevoie de echilibru, nu am sustinut ca e bine sa bei pana iti pui in cap
- am sustinut ca cel putin in perioada adolescentei, baietii care ca cel descris in intrebare au sanse mari sa fie singuri pentru ca fetele ii considera pampalai (poti sa intrebi persoane, iti vor confirma ceea ce zic eu).

In rest, iti doresc numai bine. Ramai pentru mine imatura, dar nu ai de ce sa te simti naspa, sunt doar un tip de pe TPU si atat. In plus, peste cativa ani o sa realizezi ca am dreptate

| Robert2526 a răspuns (pentru RAY):

Eu pe tine te stiu de pe site de aici de mult timp, esti un baiat bun, dar asta te costa in viata. Daca ai avea putin mai multa rautate, ai evolua mult. Dar probabil nu esti genul

| RAY a răspuns (pentru Robert2526):

Sunt fraier de asta iar diavoli profita de asta

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

,,Tu crezi ca daca un baiat bea si fumeaza e rau si daca nu e un baiat bun'' Eu respect deciziile altora, fiecare face ce doreste cu propria viata.Din moment ce eu nu am aceste vicii, evident ca da, consider pe cineva care nu le are ca fiind bun pentru mine, ca partener, nu in ce priveste frumusetea sufletului in general.In cazul meu s-a dovedit ca aveam dreptate in privinta primelor impresii, din moment ce urmeaza sa ne casatorim.Pentru alte femei probabil ca aceste lucruri nu conteaza.Chiar era nevoie sa incep orice propozitie cu,, din perspectiva mea''? laughing Da, oamenii sunt diferiti, asa ca isi stabilesc propriile filtre si criterii atunci cand vine vorba de gasirea jumatatii.

Eu doar am subliniat ca si aceste persoane au sansa de a-si gasi pe cineva, la fel ca ceilalti.De aici a pornit toata discutia, de la saracii oameni condamnati la o viata singura, pentru ca din perspectiva ta acestea nu sunt calitati bune(apropo, nu exista calitati rele).Si despre cum fetele nu observa acesti baieti.Ba ii observa, cine este destinat pentru ei ii observa, stai linistit. Faptul ca ei vor sa ii observe 90% din populatia feminina, deoarece le-a fost spalat creierul tot de alti masculi alfa ca daca nu se intampla asa sunt fraieri, e partea a doua.

Esti la fel de imatur fiindca judeci aiurea niste copii, plus adulti, in loc sa oferi putina intelepciune (de care e urgenta nevoie pe aici).

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Discutia era la modul general si ti-am zis ca ma refer la perioada adolescentri de trei ori pana acum, 4 cu asta dar tu o tii cu ale tale.

nu ai avut si tu varsta asta? 15-20 de ani? Nu ai vazut si tu cum baietii aia cuminti si linistiti sunt singuri iar aia rai schimba fetele ca pe sosete? Eu vorbesc de fapte concrete tu o dai in misticisme cu mine. Iti poate confirma oricine, e o intreaga generatie de fete care se uita dupa baieti de alta categorie decat asta despre care vorbim desi la nivel declarativ, fetele spun altceva.
Pe la petreceri, persoanele de 15-18 ani beau si fumeaza ca nebunii. ghici ce fac cei care nu sunt de acord cu asta. Nu spun ca e bine, dar e o lume condusa de majoritate. Crede-ma ca nu imi place, nici eu nu beau si nu fumez, fac mult sport si am grija de mine. Probabil suntem de aceeasi varsta, nu am ce intelepciune sa vars pe aici.

Dar nu pot sa nu observ ca nu ai dreptate. Tot respectul pentru tine ca reusesti sa vezi aspectele pozitive in oameni, poate ca sunt misogin dar in realitate, marea majoritate a fetelor nu observa baietii buni. Nu cunosti prea bine oamenii, de asta te fac imatura. Am mereu fete in preajma si se deschid in fata mea din diferite motive. habar nu ai ce scursuri de oameni exista happy

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Logic ca am avut 15-20, iar gusturile mele erau aceleasi, deoarece am avut parinti responsabili.Afla ca fetele au o imagine foarte distorsionata asupra a ce vor, atunci cand tatal nu se implica (a se vedea cererea indusa pentru bad boys).In plus, si manelele contribuie teribil la vibeul asta de smechereala si mascul alpha. Daca intri pe Youtube, ghici ce se afla in topul ratingului?

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

In loc sa induci ideea ca daca nu te croiesti dupa un anumit tipar, esti fraier/a si nu vei avea succes in ce priveste gasirea sufletului pereche, mai bine educi adolescentii astfel incat sa nu fie influentati de trendurile mai mult sau mai putin mizerabile ale societatii.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Vezi esti visatoare si imatura. Doar cineva imatur si-ar putea imagina ca te poti pune cu trendul si poti schimba ceva. Eu stiu ca nu se poate si nici nu imi doresc sa educ pe cineva dupa valorile mele.

Ps: cand iti zic ca esti imatura, nu o spun cu rautate. Apreciez sincer raspunsurile tale si te consider o fata foarte buna.dar ramai imatura

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Doar cineva ignorant isi spune ca nu poate schimba nimic, sau ca nu conteaza orice schimbare cat de mica.Ai auzit de the butterfly effect?

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Nu imi plac manele dar asta nu ma face sa consider ca manelele contribuie la ceva negativ. Vezi de ce zic ca esti imatura?
Legat de neimplicarea tatalui, discutia este mult mai profunda. Nu cred ca neimplicarea tatalui poate avea un asa efect, altfel fetele nordicilor ar alerga toate dupa badboys ceea ce nu se intampla.
Pur si simplu este natural sa fiti atrase ori de persoanele care ies in evidenta ori de persoanele cu care nu aveti nicio sansa.

Uite ma dau exemplu pe mine, unele tipe insista desi stiu ca nu au nicio sansa cu mine, o tipa insista de vreo 3 ani desi i-am explicat foarte bine. Ceea ce nu poti avea..iti doresti. Sau ceea ce vor toti..la fel iti doresti si tu. Nu e ceva nemaiintalnit si nici ceva rau, este ceva normal

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Atunci probabil sunt ignorant, nu stiu. Dar stiu ca lucrurile nu trebuie schimbate dupa cum cred eu. Lasa oamenii sa fie cum vor, fara sa incerci sa ii schimbi. Eu nu te voi numi in niciun fel pentru ca vrei sa schimbi lumea. Lumea e fix exact asa cum trebuie sa fie, adolescentii au valorile pe care trebuie sa le aiba. Totul merge bine, nu trebuie schimbat nimic sa stii

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Sa spui ca manelele nu contribuie la nimic negativ inseamna naivitate.Nu poti avea o tara civilizata cand o parte considerabila din populatie e fixata pe mentaalitatea de victima, cum sa iti faci dusmanii sa te urasca, cum sa devii bogat cat mai repede, ca doar asa iti poti determina valoarea ca om, cum sa fii smecher ca daca nu esti fraier/a etc.

Iar legat de implicarea tatalui, cauta studii de psihologie in acest sens si te vei lamuri.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Sunt societati unde implicarea parintilor e nula, copiii cresc cu bona in mare parte din timp, cu toate astea, nu sufera copiii aia in niciun fel. Studiile alea se fac la misto, crede-ma..nu luat orice studiu in seama, iar studiile de psihologie cu atat mai putin. Vorbim de evidente aici, implicarea parintilor in general mai rau face.

Manelele fac rau? Hai sa te intreb altceva atunci. de ce manelele fac rau dar alt gen de muzica care aduce in discutii droguri, sexualitate etc e ok? Tratezi lucrurile cu diferite unitati de masura in functie de ceea ce iti place tie si consideri ca stii adevarul absolut. Ai si o atitudine usor aroganta...stii ce spune asta despre tine? Stii nu? Esti imatura happy

| dullcat a răspuns (pentru Robert2526):

Mi-am amintit de tine.As aprecia daca nu ai mai apela la whataboutism. Faptul ca nu dai doi bani pe psihologie spune foarte multe.

,, implicarea parintilor in general mai rau face.'' Da, de aceea toti copiii orfani sau din familii disfunctionale sunt urmatorii Bill Gates si Mark Zuckerberg in devenire.

Cand vor fi in top pe Youtube Romania melodii rap despre sex si destrabalare, atunci sa-ti faci griji.Deocamdata realitatea se invarte la noi in jurul manelelor, nu suntem in Murica. Faptul ca vorbeam despre primele nu neaga raul pe care cele din urma il perpetueaza.Stai linistit ca sunt preocupata si de influenta muzicii care e numai despre sex, droguri etc.

Pentru ce spuneai mai sus,, Nu ai vazut si tu cum baietii aia cuminti si linistiti sunt singuri iar aia rai schimba fetele ca pe sosete''. Eu am cautat mereu baieti cuminti, decenti, cu bun simt, valabil si pentru cercul meu de prietene.Deci nu mai generaliza aiurea. Fetele rebele ies cu baieti rebeli si tot ce observa restul de pe margine se rezuma la : Vai, astea ne fura toti baietii./Vai, astia ne fura toate fetele.

Um...NU.Casca ochii bine, ca nu e asa.

| Robert2526 a răspuns (pentru dullcat):

Din pacate nu mai stiu exact despre ce era vorba si imi este foarte lene sa recitesc. Dar iti dau dreptate. imi esti draga oricum, esti o persoana foarte ok si te apreciez

| Ganderoaica a răspuns:

O parere foarte buna, poți avea o căsătorie foarte bună sau sa ai amici buni cu acest tip. Am avut amici de acest gen cu care impărteam pasiuni comune si m-am inteles foarte bine cu ei.