| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cate zile de nepracticare scap de masturbare?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate dupa cateva luni bune

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic se considera ca este aproape imposibil ca orice barbat care este clinic sanatos d.t.p.d.v. practic sa ''scape'' de acest... impuls care apare in mod absolut normal. Sanatate!

| BrianSpilner a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si la femei e la fel

| mihai69 a răspuns:

Cu una mai mult decât alea pe care le mai ai de trăit.

| Emilian65 a răspuns:

Depinde de individul care se masturbeaza. Unii scapa de masturbare dupa cateva zile, altii dupa cateva saptamani iar cei mai inraiti cu masturbarea nu scapa niciodata.

| Eduarddddddd130 a răspuns (pentru Emilian65):

Nu sunt dependent.

| FreddieM a răspuns:

Scapi de masturbare daca esti gay sau daca devii impotent dar atata timp cat senzorii tai sexuali functioneaza si esti capabil dpdv sexual, a nu te masturba sau a nu avea contatcte sexuale cu partenera/ul e anormal.
Daca simti dorinta si nevoia sa te stimulezi sau sa fii stimulat sexual, care e dauna? Parcurgi cu siguranta o perioada de descoperire si auto explorare a corpului si a senzatiilor sexuale si e momentan singura metoda de satisfacere a nevoilor tale sexuale, dar nu te panica, absolut TOTI masculii, fara nici o exceptie, trec prin perioada asta, care se va calma odata cu cresterea si intelegerea vietii sexuale ba mai mult, se poate diminua sau chiar disparea odata cu avansarea in varsta. Nu neaparat dpdv functional, ci emotional-senzorial, vorbim aici de libido, asta este alt discurs.
O zi buna si,, happy ending"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate vrei sa spui dupa cate luni sau chiar ani. Asta este la fel cum e cu alcoolul, jocurile de noroc etc. Orice dependenta cere timp pentru a ne disparea din minte. De obicei mai mult de cateva zile cat ai zis tu. Daca ar fi asa de simplu s-ar lasa multi de autosuficienta happy