| cristinica_6784 a întrebat:

Dupa primul contact sexual trebuie sa merg la ginecolog? ce se poate intampla daca nu merg

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice femeie normala merge la ginecolog in primele 3-4 saptamani de la inceperea vietii sexuale si apoi regulat, macar o data pe an. Nu vad absolut nici un motiv pentru care nu ai face-o.
La ce riscuri te expui? Greu de spus. In general, e putin probabil ca vei duce o viata normala si sanatoasa daca nu urmezi macar aceasta minima regula. Cei mai multi barbati refuza sa pastreze legatura cu femei care nu se duc la ginecolog (pentru ca de obicei au nu numai probleme de sanatate, dar si de igiena). Efectele negative nu vor intarzia sa apara: infectii, rani pe col care vor evolua spre leziuni canceroase de col, infertilitate.

| monyk a răspuns:

Buna, pai e indicat sa mergi dar nu obligatoriu, daca esti o persoana responsabila, atunci meri la ginecolog.Iti va face controale de rutina sa vada daca totul e in regula, te va informa corespunzator, iti va face analizele necesare sa vada daca totul e in regula si un mijloc de protectie eventual, daca vrei sa foloseste anticonceptionale, iti poti face analize, astfel medicul iti va prescrie pastilele care sunt bune corpului tau ca nu toate sun la fel.
Daca nu mergi nu se poate intampla cine stie ce, insa exista riscul de cancer de col uterin, lipsa de informare si protectie poate duce la o sarcina nedorita si la boli cu transmitere sexuala. E bine sa iti faci analize ca sa vezi ca esti sanatoasa si ca nu ai vreo boala sau vreo infectie de exemplu.Acestea se pot lua prin contact sexual neprotejat.Deasemenea si partenerul e indicat sa isi faca analize ca sa fiti sigur ca niciunul nu aveti vreo problema.

| :X pinky love you :X a răspuns:

Daca conmtactul a fost neprotejat iar el a ejaculat in tine da va trebui sa mergiwinking... daca contactul a fost pretejat si nu au aparut alte stari cum ar fi greata rau voma ameteli sau alte chestii nu cred ca e cazul dar nu strica niciodata sa mergi la medicbig grin Daca vrei sa adaugi ceva spune-mi pe privat :* pa:*

| noName_8681 a răspuns:

Da, trebuie sa mergi. obligatoriu.

Răspuns utilizator avertizat