| MARGARETA199734 a întrebat:

După un contact sexual neprotejatde câteva minte 3 mai exact fără finalizare exista posibilitatea unei sarcini?
Sunt înaintea menstruației, si am 2 luni de la cezariana, vreau răspuns urgent sa știu daca iau pastila de a doua zi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Si in cazul in care ai nascut prin cezariana, daca intretii contacte sexuale neprotejate, poti ramane insarcinata chiar daca nu s-a produs inca prima menstruatie de dupa nastere insa probabilitatea de a se putea forma o sarcina dupa trecerea a doar 2 luni este foarte mica. Prima menstruatie se poate produce intr-un interval de timp imposibil de anticipat si/sau prevazut care de obicei este de cateva luni, deoarece dupa nastere exista o singura regula si anume aceea ca "nu exista nicio regula". Prima menstruatie se poate produce imediat dupa eliminarea lohiilor (nasterea normala) sau se poate produce dupa trecerea unui an de zile. Reinceperea ciclului menstrual deci implicit si a menstruatiei se realizeaza doar in momentul in care in organismul femeii se reinstaleaza/revine echilibrul hormonal avut inainte de sarcina. Aceasta revenire poate dura mai mult sau mai putin timp fiind conditionat de o serie de factori printre care alaptarea este unul principal. Din acest motiv este greu de crezut ca ai putea fi in stare sa anticipezi momentul pornirii urmatoarei menstruatii, in cazul in care nu s-a produs deja o alta menstruatie imediat dupa cezariana. Fiindca sexul nu a fost finalizat cu ejaculare intravaginala si din cauza ca este putin probabil sa se fi produs in perioada fertila reiese ca posibilitatea de a se putea forma o sarcina este extrem de mica, insa intr-adevar nu si imposibila. Ar fi indicat sa discuti cu un medic ginecolog singurul in masura sa iti poata da un raspuns autorizat, deoarece doar el poate sa stabileasca oportunitatea folosirii pastilei contraceptive. Trebuie sa fii constienta ca hormonii din aceste pastile deregleaza activitatea hormonala pe termen lung intr-un mod imprevizibil si din acest motiv nu se folosesc dupa ureche si dupa cum il taie capul pe fiecare. Multa sanatate!

| MARGARETA199734 explică (pentru corbulalbrosu):

Am vorbit cu medicul si mi-a zis sa nu iau pastila de a doua zi, nu estecazul acum

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MARGARETA199734):

Nici nu m-as fi asteptat la un alt raspuns din partea medicului. Totusi ti-as recomanda sa folosesti o metoda contraceptiva cel putin pana dupa prima menstruatie. Sanatate!

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca esti inaintea menstruatiei nu este posibil sa ramai gravida.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sansele sunt mici ca acest lucru sa se intample, ceea ce nu inseamna ca este imposibil. Fertilizarea are de obicei loc in timpul ovulatiei, adica intre zilele 12 si 16 ale ciclului menstrual, insa exista situatii in care corpul femeii devine mai putin previzibil. DECI DA POTI SA RAMAI GREA IN ACEST CAZ

| kandaraki a răspuns:

Reciteste mesajul si rectifica greselile ortografice

| Alicezzz a răspuns:

Dupå o sarcina in general femeile raman mai repede. Totusi in cazul tau contactul nefinalizanduse in interior sa speram ca nu ai ramas mai ales ca esti inaintea menstruatie si nu in perioada fertila. Nu cred ca e cazul sa iei pastila de a 2 a zi. Multa sanatate.

| MARGARETA199734 explică (pentru Alicezzz):

Mi-am sunat medicu la fel a zis ca nu e cazul sa o iau

| amyleemuffly03 a răspuns:

Tu abia ai nascut si faci sex neprotejat? doamne ----