| Buttercup30 a întrebat:

E adevarat ca spermatozoizii mor in contact cu aerul? Daca da, atunci de ce exista riscul sa ramai insarcinata daca sperma ajunge pe labile de exemplu?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Spermatozoizii traiesc cam 24 de ore de la uscarea completa a lichidului, in aer.
Daca sperma ajunge pe labii si femeia este in perioada fertila, va ramane, cel mai probabil, insarcinata. Am vazut la fata de 17 ani care avea himenul intact (dar nu elastic) si care era insarcinata dupa ce isi masturbase partenerul si acesta ii ejaculase pe vulva (nu avusese loc penetrare niciodata). Cam toti ginecologii au vazut astfel de cazuri fiindca nu sunt extrem de rare.

5 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,daca sperma ajunge numai pe labii,nu ai cum sa ramai insarcinata,in schimb daca exista ejaculare in vagin, exista o mare sansa sa ramai.Depinde de ceea ce se petrece mai exact.
Spermatozoizii mor in contact cu aerul pentru ca nu sunt in mediul lor,pe cand daca spermatozoizii ajung la ovul,atunci se fecundeaza ovulul pentru ca asta e` menirea` lor, sa fecundeze ovulul.
In nici un caz daca exista sperma pe labii ramai, doar daca a ajuns sperma la ovul. Sperma nu se deplaseaza singura catre interiorul vaginului.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ei nu mor în secunda doi. Sunt foarte "alunecoși" și pot ajunge în vagin!
Pa, pa.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu mor in contact cu aerul imediat,ci dupa minute bune sau ore, nu exista studii certe...

Si da, poti ramane insarcinata daca ejaculeaza in zona vaginului.Asta o sa te invete orice ginecolog.

Răspuns utilizator avertizat
| Tofeni a răspuns:

laughing nu e adv ca mor la contact cu aerul...ei mor dupa 2 3 zile cam asa laughing) atat pot rezista daca nu mai mult big grin