| kinder96 a întrebat:

as vrea sa stiu daca e adevarat ca nu poti ramane insarcinata numai daca ai un contact sexual cu penetrare. Si inca ceva este adevarat ca spermatozoizii mor in contact cu aerul?

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu, ei plutesc in aer

| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata numai si repet numai in cazul in care este in perioada fertila adica exista in trompa ei uterina un OVUL VIABIL apt pentru a fi fecundat in cele 16-24 de ore de viata. In afara acestei perioade a ciclului menstrual poate patrunde in vaginul ei orice cantitate de sperma si spermatozoizii aferenti deoarece in lipsa ovulului acestia nu vor avea ce fecunda deci nu se poate forma o sarcina. Spermatozoizii supravietuiesc pana in momentul in care prin procesul de evaporare dispare apa din sperma si aceasta se va usca.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man ambele sunt neadevarate. spermatozoizii mor de felul' lor dupa o perioada, indiferent de unde sunt. fieca stau in apa sau in gura sau in aer tot in acelasi timp mor.

cat despre sarcina nu conteaza daca e penetrare sau nu. daca poate un spermozoid sa ajung la ovul e geim over indiferent daca ajunge cu penetrare sau nu.