| kennyisdead a întrebat:

E posibil ca dupa primul contact sexual (cu prezervativ) ciclul sa intarzie?

Răspuns Câştigător
| soricica a răspuns:

Da, dar nu cu foarte mult. Corpul trece printr-o modificare acum si e normal. Oricum a fost protejat deci e ok.
Bye:* and be careful

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil sa apara o mica dereglare, mai ales daca fata este cumva prea mica si organismul nu este pregatit pentru inceperea vietii sexuale (o recepteaza ca pe o trauma). Dar intarzierea acceptabila nu este mai mare de 4-5 zile. Daca depaseste aceasta durata, e cazul sa te vada repede un ginecolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Posibil să întârzie pe fond de dereglare hormonală, o răceală, stres, medicație, nu după un contact sexual în sine protejat.
Pa, pa.

| catthshshshs a răspuns:

Este posibil, dar depinde de organism.

| nicol20 a răspuns:

Da este posibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici vorba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriu acest mesaj pentru toate fetele care s-au aflat candva in pozitia mea, facandu-si griji si cautand innebunite un raspuns. Sper sa fie de ajutor cuiva.

Incep prin a raspunde direct si anume : DA! Menstruatia POATE INTARZIA de la cateva zile pana la mai mult de o saptamana (in functie de organism).

Am facut pentru prima oara dragoste cu iubitul meu neporotejat si am continuat sa o facem asa desi dupa fiecare data imi faceam procese de constiinta. Menstruatia nu mai venea si eu eram din ce in ce mai stresata. Am facut un test de sarcina care a iesit negativ, dar cu toate astea nu m-am linistit. O saptamana intreaga am fost extrem de sresata, ma trezeam in toiul noptii ingrijorata si primul gand care-mi venea in minte era o posibila sarcina si toate responsabilitatile pe care ar fi trebuit sa ni le asumam eu si prietenul meu. Dupa 10 ZILE de intarziere a venit in sfarsit mult asteptata menstruatie. Cu dureri mai mari decat de obicei (inainte nici nu simteam cand imi venea), dar as fi suportat orice numai ca sa stiu ca sunt in siguranta.

Am doar 18 ani si grijile de genul acesta au aparut ianinte de vreme. Pentru mine a fost o invatatura de minte si desi prezervativul "reduce" din placere, prefer sa renunt la cateva clipe de placere decat sa am luni de griji.

PROTEJATI-VA FETELOR! voi sunteti direct afectate de orice act nesabuit si necugetat. Anticonceptionalele, prezervativele sau alte forme de contraceptie trebuite sa devina prietenii nostri atata timp cat vom fi sexual active.