| Deita a întrebat:

E posibil oare ca folosind prezervativul ca metoda de contraceptie timp de 2 ani, si ca rezultat sa nu ai nici o urma de sarcina? e cu putiinta asa ceva sau trebuie sa consult un medic? din cite stiu el asigura doar 95la% contraceptie, multe femei ramin insarcinate, insa la mine nici un semn.De ce il folosesc, poate apare intrebarea? pentru ca inca nu sint pregatita pentru ceva mai mult insa daca ar fi ceva, m-as bucura la fel de mult cum o face toata lumea. Daca cineva cunoaste situatiea vreau un raspuns cit se poate de sincer,. Va multumesc ca defiecare data ma ajutati.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Prezervativul ocupă locul unul ca metodă contraceptivă, el asigură eficienţă de 99% (antisarcină şi antiboli).
Nu trebuie să te mire că nu a apărut nicio sarcină la orizont atâta timp cât ai folosit o metodă contraceptivă corectă şi să nu fie expirată (prezervativul).
La medicul ginecolog trebuie să te duci anual pentru acel control de rutină în care să soliciţi: un test Babeş Papanicolau, un ecograf intravaginal, o recoltare de secreţie vaginală, etc. sau ori de câte ori starea de sănătate a ta impune vizita medicală.
Se poate vorbi de o sterilitate de cuplu dacă într-un interval de 1. 6-2 ani nu apare nicio sarcină în lipsa aplicării unei metode contraceptive. Într-o astfel de situaţie femeia trebuie să facă dozările hormonale (endocrinologie) şi bărbatul o spermogramă şi în funcţie de rezultatele acestor analize se va institui un tratament specific.
Ţi-am răspuns sincer. Poţi să te documentezi pentru tine (este foarte folositor pentru viaţa ta) citind cărţi de specialitate de la biblioteca centrală de la tine din localitate cât şi de pe net (găseşti şi aici destule informaţii reale). Pentru desluşirea termenilor medicali, consultă şi un dicţionar de termeni medicali.
Cu multă plăcere!
Pa, pa.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul corect folosit asigura o protectie depeste 99%. Cunosc femei care au ramas gravide folosind toate metodele de contraceptie, mai putin prezervativul. Cele care declara ca au ramas gravide cu prezervativ de fapt il folosisera gresit. Asadar, nu, cu prezervativ nu poti ramane insarcinata, asadar nu trebuie sa te duci la medic, e absolut normal sa nu fi ramas in aceasta perioada.

| Bacemi a răspuns:

Prezervativul este cea mai buna masura contraceptiva daca este folosit cu atentie. Dar nu are garantie 100%. Se poate rupe uneori.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Dacă e folosit bine este foarte eficient. Dacă crezi că ai vreo problemă, mergi la un control. Oricum ar trebui să mergi în fiecare an.

| MM a răspuns:

Din punct de vedere logic, prezervativul se foloseste ca sa nu ramai insarcinata si sa te protejezi de boli. Daca tu vrei sa ramai insarcinata, nu-l mai folosi.Eu nu am auzit de 'multe femei' care au ramas insarcinate chiar daca au folosit prezervativul.Sunt cazuri izolate, in urma utilizarii necorespunzatoare a prezervativului, a micilor accidente ( ruperea prezervativului) din timpul contactului sexual.
Cred ca cei care produc prezervativele nu au lasat cele 5 procente de risc ca o portita pentru persoanele care vor sa ramana insarcinate folosind totusi prezervativul, ci si-au calculat o marja de eroare, ca sa zic asa, pentru ca 'accidente' se intampla si nimeni nu poate sa garanteze nimic 100%.

| alexxaz a răspuns:

Daca esti atenta si ai noroc sa nu se rupa poti folosi si mai multi ani. Totul tine de responsabilitate, sa nu te lasi dusa de val si sa uiti, si sa ai noroc sa nu se rupa, pentru de aceea asigura doar 95%.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic nu este de 100%, dar e mai bine sa folossti contraceptive, daca astea te ingrasa, poti sa mergi laun medic sati prescrie niste contraceptive cu mai putini hormoni
.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa prima sarcina si eu am folosit prezervativul ca unica metoda de contraceptie timp de 3 ani jumate si totul a fost ok. Fara sarcini nedorite.
Asa ca nu ai de ce sa iti faci griji.
Dar pentru a te asigura ca esti ok nu are rost sa intrebi pe site, mergi frumos la un control si poti vorbi cu medicul (indicat cel putin de 2 ori pe ani femeilor si fetelor care si-au inceput viata sexuala). Pe mine m- a ajutat si mi- a explicat foarte multe.