| ღLaviღ a întrebat:

Eficienta pastilei Escapelle este una mare? Sunt paranoica de fel si am impresia cu nu si-a facut efectul.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului) eficienta pasilei Escapelle este de circa 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei Escapelle depinde de cate ore au trecut de la actul sexual neprotejat : astfel,
- In termenul de primele 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25-48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49-72 ore - are o eficacitate de 58%
In cazul in care nu este posibila administrarea pastilei Escapelle in primele 2 zile, se recomanda folosirea pastilei contraceptive de a 5-a zi denumita EllaOne insa aceasta se elibereaza (sau asa ar fi normal) doar pe baza unei retete medicale cu parafa si stampila medicului ginecolog care l-a emis. Multa sanatate!

| aXy99 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Am si eu o curiozitate. Daca se intampla sa fii printre alea 5% care raman gravide, ce probleme poate avea sarcina? Sau va decurge normal?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru aXy99):

In cazul in care sarcina a reusit deja sa se formeze inainte de a fi folosita pastila contraceptiva, de obicei aceasta aproape intotdeauna va evolua si se va dezvolta normal in continuare deoarece nu este afectata de hormonii sintetici introdusi inutil in organism.

6 răspunsuri:
| FoxyM a răspuns:

Salure! Eficienta acestei pastile este foarte mare deoarece se ia maximum de an de 2 ori pe an si are efectul anularii unei posibile fecundari! Te sfatuiesc sa nu te ingrijorezi si sa stai linistita, in cazul in care ai administrat corect pastila! Meriti "a doua sansa"

| ღLaviღ explică (pentru FoxyM):

Am administrat-o la o ora dupa contact? Este prea devreme?

| Profesore a răspuns (pentru ღLaviღ):

Este foarte bine Lavi, cu cat mai repede cu atat mai bine. Nu trebuie sa te stresezi.

| Andreea_Petrea_1997 a răspuns:

Buna! da este foarte eficienta, stai linistita ca nu vine nici un bebe, am folosit-o si eu si a avut efect. aproximativ toate prietenele mele o folosesc la nevoie si nu i s-a intamplat niciuneia sa fie insarcinate dupa ce au luat-o.