| carmynutza1988 a întrebat:

Este normal ca dupa cateva zile dupa ce am luat pilula de a doua zi sa apara "scurgeri"? Sa fie menstruatia...sau e doar din cauza pastilei? reactii adverse, altele n-am avut! dau funda( 5 zile de la administrare)

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

De obicei, în termen de 5 zile după ce ai luat "pilula de a 2-a zi" APAR ( ca efect advers ) unele scurgeri/sângerări/spoting ( urme de sânge, stropi răzleţi ) care dispar treptat ( în decursul a 1-2 zile!

Asta NU influenţează cu nimic efectul tabletei!

Dar acele sângerări NU sunt menstruaţia - menstra TREBUIE să vină ( în general ) la data calculată iniţial, sau CHIAR mai repede cu câteva zile ( maxim cu 5 zile mai repede )!

Dacă la patru săptămâni ( după ce ai luat pilula ) nu apare menstruaţia, TREBUIE făcut testul de sarcină.

NU ai citit atentă răspunsul pe care ţi l-am dat la o întrebare anterioară şi NICI linkurile care ţi le-am dat acolo ( unde găseai prospectul "oficial" pentru Postinor 2 şi Escapelle )!
Dacă le citeai atentă, observai că e posibil să apară unele sângerări ( ca efect advers ) în primele 5 zile...

CONCLUZIE : nu este menstruaţia, este de la pilulă ( efect advers )!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare o reactie adversa. Discuta neaparat cu ginecologul care ti-a prescris pilula de a doua zi. In functie de perioada ciclului menstrual in care ai luat pastila poate fi o recatie minora, asteptata sau una mai serioasa care sa impuna investigatii suplimentare.