| Emilia543 a întrebat:

Este normal ca la virsta de 17 ani sa-ti incepi viata sexuala, daca te simti pregatita, alaturi de persoana pe care o iubesti si care te iubeste, si cu care te intilnesti de un timp indelungat/?

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal, dar destul de riscant. Inca colul se gaseste in rotatie si inceperea vietii sexuale creste riscul de cancer de col uterin. E preferabil sa depasesti 17 ani si jumatate si abia apoi sa-ti incepi viata sexuala

| mgtow a răspuns:

Nu e normal asa ceva, asta o fac doar cei care se cred prea maturi si nici nu isi dau seama ca se inseala amarnic doar timp pentru sex are omul pana cand ajunge la batranete chiar daca nu e varsta pentru sex nu e adevarat, omul care are mintea pusa la punct isi incepe viata sexuala la 18 ani sau cand poate (important e sa fie major).

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde ce-nţelegi tu prin timp "îndelungat".
Dacă înţelegi minim 5-8 luni, da e foarte normal şi chiar recomandat mai ales că ai vârsta legală şi fiziologică.
Dacă înţelegi 2-3 luni, mai bine mai aşteaptă.
Mihaidavidoglu1954 dixit: "Majoritatea fostelor mele colege de facultate, în anul 1 de facultate erau virgine!" - Da, şi eu am vreo câteva colege. Şi acum (anul 3) încă sunt aşa. Ştii care-s alea? Urâtele cu draci şi naivele visătoare!
Atenţie! Nu sunt omul care să promoveze sexul iresponsabil însă mă opun vehement venerării virginităţii. Consider că valoarea unei femei constă în mult mai mult decât o bucată de carne (himen).

Numai bine.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu,mai asteapta 1 an cand vei fii pregatita din toate punctele de vedere.

Nu te mai lua dupa ce trend e acum ''sex la liber'' ca nu ala e important.Si oricum,majoritatea care ti-au scris acum sa o faci au facut-o si ei tot pe la varsta ta,daca nu mai devreme.Ei gandesc subiectiv.

Normal e sa fii matura si stapana pe viata ta cand vei face acest pas atat de important.

Totusi, sa nu regreti mai tarziu, caci dragoste nu e egal cu sex.

| MMihai a răspuns:

Majoritatea fostelor mele colege de facultate, în anul 1 de facultate erau virgine! Deci terminaseră clasa a12 și aveau 19-20 de ani. Normal sau anormal depinde, cu cine te compari. Am auzit că sunt și cretine, care își încep viața sexuală, de la 12-14 ani.

Ce metode de evitare a unei sarcini nedorite veți utiliza.
Să nu te aud de prezervative, că alea se mai și rup?

Orișice bărbat te poate minții, că te iubește, ce îl doare gura!

Oricum trebuie asociate mai multe metode de evitare a unei sarcini, că nici una nu este 100%, sigură!

Nu ar trebui să te gândești la carte și nu la sex?

Ce faci dacă rămâi gravidă, cu liceul neterminat?

| TeoPT a răspuns:

Mai mult decat normal. De admirat chiar.

Bafta

| lolly a răspuns:

Da

| Mada_7170 a răspuns:

Daca te simti pregatita poti sa iti incepi viata sexuala. Esti aproape de 18 anihappy

| iLuzye a răspuns:

Nu inteleg de ce te intereseaza parerile altora. Daca ai fi indeajuns de matura si pe picioarele tale, ti-ai face singura un balans intre dez/avantaje si ai lua aceasta decizie, fara sa mai ceri pareri in stanga si in dreapta. Cred ca iti dai seama ca anumite persoane nu vad sexul / facutul dragostei ca pe drama de pe lume si te vor indemna sa ai grija, si sa iti asculti capul si inima, in timp ce alte persoane, sceptice, ori cu prea mult zel religios, te vor indemna sa ignori acest aspect al vietii tale, iti vor impune un numar, sau chiar vor blama sexul inainte de casatorie.

Nici mie nu mi se pare o tragedie sa faci dragoste (nu sex). Tinerii de azi se dezvolta hormonal mai repede, au acces la mai multe informatii, si deci apetitul lor sexual e mai extrovertit fata de cel al fostilor comunisti, invatati cu pudorile de dinainte. Nu comiti niciun pacat, nicio crima, sunteti doar tu si trupul tau, important e sa stai de vorba cu tine. Sa inlaturi subiectivitatea, sa te gandesti daca el te iubeste cu adevarat, sa il testezi, sa te gandesti daca si tu esti pregatita si iti doresti asta, sa iti asiguri o protectie (daca se rupe prezervativul, sa ai bani asigurati pentru pastila de a 2-a zi). Astea sunt mai importante decat sa te gandesti, dar vai, ce-ar spune lumea ca am facut-o inainte de 18 ani? E treaba ta, intimitatea ta, si ti-am zis, nu e o mare balacarie ce faci. E ceva normal, se intampla, lasa deoparte prejudecatile si simte-te bine, sa nu regreti.

Si pentru cei cu sindromul majoratului: ce treaba are faptul ca implinesti 18 ani, cu sexul? Ca e legal. Heh, sexul consimtit e legal de la 15 ani. De la 16 ori 17 ani incolo, daca tanara o face cu un major, nu se considera pedofilie decat daca a abuzat de mintea si inima ei. Documentati-va! Ca in rest, ce demonstreaza 18 ani? Cine suntem noi sa stabilim varsta la care se maturizeaza cineva?

Stiu ca poate am dat raspunsul tarziu, poate ti-ai si inceput-o deja, dar ce am scris e valabil pentru orice situatie de genul asta. O zi buna!

| catalin_7637 a răspuns:

Aha, si va iubiti de numa la 17 ani...

| raluraluca222 a răspuns:

Normal, atata timp cat te simti sigura pe tine si iubesti persoana respectiva nimic nu te poate opri, dar nu uita contraceptia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate circumstantele arata ca ar fi totul ok daca ti-ai incepe viata sexuala acum. Ai grija la protectie, si cateva mici sfaturile legate de asta.

La urma urmei tu esti cea care decide pentru tine, nu altii.
Succes si ai griaj de tine!

| david444 a răspuns:

Da,doar sa nu le spui parintilor, doar pana o sa ai cam 20 de anii, bafta