| Melissa1996 a întrebat:

Eu am 21 de ani si când aveam 11 ani am gasit la mama in sertar o jucarie pentru adulți.
Știam doar ca se adauga in vagin altceva nu stiam.
Timp de 10 - 15 minute mi-am tot adăugat-o și scos-o din vagin
apoi am tot continuat sa fac asta in fiecare zi.
Credeți ca este ceva rău? Iubitul meu mi-a zis ca el crede ca este ceva rău.
Dar tot timpul inainte de o partidă el se joaca cu o jucarie de adulți in vaginul meu.
Credeți ca e bine că face asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca masturbarea este practicata zilnic, se apreciaza ca NU are urmari negative si nici NU vor apare probleme in privinta dinamicii sexuale, daca ne ghidam si avem in vedere rezultatele cercetarilor stiintifice, ale experimentelor medicale, cat si cele reiesite din studiile psihologice si a celor psihoterapeutice. Daca consideram ca experimentele amintite sunt adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra reiese ca are efecte benefice fiindca este echilibrata si reglata activitatea hormonala din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea moderata reprezinta de fapt o activitate ''necesara'' si folositoare prin care se urmareste si se reuseste ca organismul sa fie eliberat de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei din perioada pubertala si devine accentuata in perioada adolescentei. Pe baza studiilor amintite a reiesit de asemenea ca multa lume de ambele sexe, aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazurile in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Potrivit studiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului (feminin sau masculin) determina organismul uman sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care pot fi enumerate : endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, ai fericirii sau cei ai bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata lor rolling on the floor ). Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care provoaca starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivel psihic si mintal, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar in privinta convingerilor potrivit carora autosatisfacerea produce toate relele si nenorocirile posibile dar si imposibile, reprezinta convingerea unor... inculti, ''saraci cu duhul''. laughing Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Eu raman la parerea ca masturbarea are o limita pe care o puteti fiecare aprecia facand un simplu efort si gandindu-va ca obtineti o placere momentana pentru ca pur si simplu lanceziti, dormiti pe voi, in loc sa aveti o viata activa, constructiva, creativa, carepoate duce la mai multe placeri si de termen lung.
Nu zic sa nu va descarcati, dar daca masturbarea a ajuns calea de fericire si liniste si im; lnire pentru voi, sa stiti ca aveti cateva piulite lipsa, exact ca niste drogati, care fara acea substanta sunt praf.
Cu jucariile sexuale trebuie sa ai mare grija, altfel daca le imparti cu cineva, risti sa iei/dai boli; ok, a fost a mamei tale, dar totusi.
In ceea ce priveste acest fetish, sa te stimuleze iubitul cu o jucarie - s-ar putea ca la un moment dat, in subconstientul lui, sa fie frustrat ca mai e nevoie de ceva ca sa te multumeasca, sa poate la tine sa apara un sentiment de detasare fata de el pentru ca nu e "complet", Mare grija!

| darrio2007 a răspuns:

Nu are cu ce daca face asta.

| Emilian65 a răspuns:

Nu este bine. Mai bine pentru amandoi ar fi sa foloseasca scula din dotarea lui.

| Stropdeploaie a răspuns:

ESte bine. nu i nimic anormal! Majoritatea fetelor au asa ceva acasa s au au incerca macar odata..Doar ca nu recunosc toate acest lucru,!