| anonim_4396 a întrebat:

Eu am secretia vaginala de un an.Sanii au inceput sa se dezvolte de acum 4 luni.Am par la subrat si par pubian de aproximativ un an.Care este varsta posibila la care poate sa imi vine ciclul? Eu am 11 ani.Nu vreau raspunsuri de genul depinde de organism. Vreau varsta la care e posibil sa imi vina ciclul.A, da.Si inca cateva lucruri.Sunt pe cale sa imi vina ciclul? Sanii nu sunt dezvoltati mult, doar sfarcurile cresc si ma dor foarte tare.Ritmul meu de dezvoltare e ok? Secretia vaginala e transparenta si pe chilot e galbena.E normala? Cum pot sa ma acund de fratele meu cand o sa am ciclu? El e mai mic si nu vreau sa îistric copilaria.

Răspuns Câştigător
| Turbo223 a răspuns:

Intai sa-ti vorbesc despre faza cu fratele tau.In primul rand cand iti vine ciclul curge pe chiloti, tu iti pui tampon (iti recomand cele mari cu aripioare) si gata! El nu va putea vedea ca tu ai tamponul pe tine.Banuiesc ca fratele tau are in jur de 8 ani. Oricum, ciclul tau va veni in jur de 2 luni-1 an si inca cateva luni.CU EXACTITATE ESTE IMPOSIBIL. Oricum, menstruatia apare intre 9 si 16 ani, tu avand 11 ani, nu te ingrijora te dezvolti normal.Totusi la 9-10 ani sunt putine cazuri, majoritatea sunt intre 11 si 13 ani, media fiind de 12 ani.Deobicei scurgerea vaginala vine inainte de ciclu cu vreo 2 ani, tu avand-o de la 10 ani, ciclul va veni la 12 ani.Mie la fel mi s-a intamplat.Cand implinesti 12 ani sa nu crezi ca va veni exact in acea zi, depinde. Poate sa-ti vine si cu putin inainte de implinirea varstei de 12 ani.O zi buna!

| Turbo223 a răspuns (pentru Turbo223):

Si inca ceva, mamei i-a venit la 15 iar mie la 12, deci trage concluzia sad

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Varsta cand apare menstra este intre 13 si 17 ani, dar sunt cazuri cand poate apare mai devreme sau chiar mai tarziu.
Singura persoana care iti poate spune exact acvnd iti va veni tie menstra, este mama ta, deoarece tu o mostenesti genetic pe ea si tu vei avea ciclul la aceeasi varsta ca si ea.

Acum, pentru ca a inecput secretia vaginala, este bine sa stii ca trebuie s ate speli dimineata si seara la pasarica cu apa calda si sapun si sa schimbi chilotul.
Cat priveste ascunsul de fratele tau, este simplu, rogi pe mama sa puna cheie la usa de la baie si cand te schimbi de tampon sau te speli la poponet, sa o faci intotdeauna in baie, singura, cu usa incuiata.

| Turbo223 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate dar menstruatia poate aparea oricand intre 9 si 16 ani, nu la 13 cel devreme, cunosc cazuri happy

| copilaroasa2k17 a răspuns:

Menstruatia iti poate veni oricand începând chiar de la 11 ani. O poti intreba pe mama ta cam la ce varsta i-a venit ei pentru ca, de obicei, cam pe la aceeasi varsta ti-ar veni si tie. Si da, toate simptomele sunt ok si vestesc venirea menstruatiei. Sa nu te astepti, insa, ca in 2-3 zile deja sa-ti vina. Poate intarzia si cateva luni. Dar vei stii sigur cand iti vine din cauza durerilor de burta, care sunt de neconfundat si a unei usoare stari de greata.
Iar de fratiorul tau te poti ascunde inchinzandu-te in baie, cam atat poti face.