| GeorgeAlbu444 a întrebat:

Eu si prietena mea am avut contact sexual pe 11 iulie. Ultima menstruatie a inceput pe data de 26 iunie, iar durata ciclului este de 28 de zile.Am folosit protectie si nu cred ca prezervativul s-a rupt,am ejaculat si in afara. Dupa aceea, mi-am introdus degetele in vagin (bineinteles, m-am spalat bine pe maini). Suntem pe 27 seara si menstruatia inca nu a venit, ea asteptand-o inca de pe 24. Tin sa mentionez ca este stresata de intarziere. Care ar putea fi cauzele? Poate fi insarcinata? De asemenea,foloseste o aplicatie pentru a avea sub control datile,iar pana aseara, ziua ovulatiei aparea drept 9, insa astazi s-a schimbat in 11.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul prietenei tale cel mai probabil ciclul menstrual este de tipul partial NEREGULAT si din acest motiv ar fi bine sa revedeti ce lungime au avut ultilele 7-8-9 cicluri menstruale. Daca lungimea ca numar de zile a ultimelor cicluri a prezentat o abatere mai mare de +/- 2-3 zile fata de lungimea de referinta de 28 de zile, in acel caz aplicatia Calendar Menstrual din telefonul mobil este folosit INUTIL fiindca ofera informatii ERONATE si GRESITE privind ziua OVIULATIEI si bineinteles a PERIOADEI FERTILE.
Fiindca actul sexual a fost protejat si la terminarea sexului prezervativul era INTREG/INTACT si in plus sprerma a fost ejaculata dupa ce s-a terminat actul sexual, in afara vaginului si masturbarea ''pasaricii'' prin degetica s-a facut cu degetele curate, bine spalate, se poate aprecia ca in aceste conditii a fost imposibil sa se formeze sarcina si sa se si instaleze in uter.
De asemenea este bine cunoscut faptul ca uneori chiar si cele mai bine reglate cicluri menstruale pot sa prezinte abateri de lungime a ciclului de cateva zile, fiindca in organism se produc deseori dereglari hormonale mai mici sau mai mari care au ca efect dereglarea intr-o oarecare masura a ciclului menstrual. Daca menstruatia nu va porni in urmatoarele 2-3 zile, in acel caz este indicat sa fie efectuat testul de sarcina pe baza de urina pentru a determina daca exista sau lipseste hormonul hCG in urina testata. Multa sanatate!

| GeorgeAlbu444 explică (pentru corbulalbrosu):

La finalul lunii martie a intarziat mai mult, durata acelui ciclu menstrual fiind de 33 de zile.In rest 28 si 27 de zile.Menstruatia inca nu a sosit si nu prezinta simptome ale acesteia.

| GeorgeAlbu444 explică (pentru corbulalbrosu):

Si as mai avea inca o intrebare. Daca menstruatia trebuia sa vina pe 24, iar luand in considerare pana in ziua de ieri (28),rezulta ca acesta intarzie deja de 5 zile.5 zile sunt o cauza de ingrijorare? Si din ce motive poate intarzia atatea zile?

3 răspunsuri:
| Laurentiu_Irimia_2002 a răspuns:

DU-TE-N **** mea de de jegos, tu cu prietena ta handicapata