| Loveyourself a întrebat:

Explicati-mi si mie treaba asta cu sarcina (nu radeti)
Adica vrei sa ai un copil, faceti treaba aia, si trebuie dupa cateva luni sai dai vesteastraight faceadica el nu stie?

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea.dar sa zicem ca am inteles ceva-ceva.
Probabil esti fata si ai 13 ani(dupa user name). Dupa ce faci treaba aia, dureaza in jur de o luna pana incepi sa ai dubii...Ti se pare ceva ciudat : intarzie menstruatia.Dar pentru a fi sigura, (nici tu nu stii) iti faci un test de sarcina, sau poate mai multe.
Daca ai ramas insarcinata, liniile de pe test iti confirma sau infirma. Daca iti confirma, alegi sa ii spui sau nu(sunt situatii si situatii) dar in general trebuie sa afle si el.El nu are de unde sa stie, din cateva cauze.
1. Poate s-a protejat, dar protectia nu a tinut(s-a rupt prezervativul, ai uitat sa iei pastilele anticonceptionale, etc.)
2. Poate te protejai conform calendarului(cauta pe wikipedia daca nu stii ce inseamna), adica femeile nu sunt fertile toata luna, ci doar in anumite perioade.
3. Poate a fost o aventura si el a si uitat de tine, asa ca trebuie sa-i reamintesti.
4, 5, 6...Multe alte cazuri.
Nu,el nu stie,nu are cum,e imposibil, daca te uiti pe Discovery Channel, este o emisuiune numita :"nu am stiut ca sunt gravida", in care se prezinta cazuri (rare ce-i drept) in care nici macar mama nu a stiut ca e gravida pana a nascut, daramite tatal.
Sper ca nu te superi ca am vorbit ca despre tine, dar m-am gandit ca asa inveti mai bine. Daca te-am jignit, imi cer scuze.
Daca intr-adevar ai 13 ani, iti recomand calduros, din toata inima, sa mai astepti macar 5 ani pana faci treaba aia, si chiar si atunci doar cu un baiat dragastos, care sa aiba grija de tine, si sa te protejezi.

| Loveyourself explică (pentru valentingb):

Cum scriu la calendar ca nu gasesclaughing

| Loveyourself explică (pentru valentingb):

Raspunsul tau chiar m-a facut sa inteleg! multumesc multlove strucklove strucklove strucklove strucklove struck

7 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Buna. Nu neaparat, pentru ca e posibil sa ramana lichid preejaculator in vagin, chiar daca el ejaculeaza dupa ce o scoate.
Dar nah, avand in vedere ca acel copil este dorit, atunci o sa-si dea si el seama, va lasa in ea intentionat, right? happy
Oricum, daca acel copil este dorit, tatal va fi foarte incantat si bucuros.
In asta consta "vestea", surpriza si bucuria viitoarei mamici atunci cand isi vede sotul incantat.

| Amilik a răspuns:

Te referi la faptul ca prietenul nu isi da seama cand iubita lui a ramas gravida? Nu are de unde sa stie pana nu ii spune ea. Femeia banuieste ca a ramas insarcinata dupa o luna(in cazul in care e atenta la asta) sau dupa mai multe luni(daca nu urmareste intentionat sa ramana gravida) in care nu i-a venit ciclul. Acesta este primul simptom al graviditatii. Daca nu impartasesti vestea venirii menstrei cu partenerul acesta nu are de unde sa stie ca esti gravida. happy

| Loveyourself explică (pentru Amilik):

Bine dar sunt cazunri in care poate sa nu ramana?

| Amilik a răspuns (pentru Loveyourself):

Nu ramane daca :
-folosesc prezervativ
- unul din ei este steril
- fata ia anticonceptionale

| h3r a răspuns (pentru Loveyourself):

Da, bineinteles.
Conteaza si perioada fertilitatii.