| little_girl2008 a întrebat:

Fetelor este adevarat ca daca faci sex neprotejat(adica baiatu lasa intr-o fata) inainte cu 7 zile de ciclu si cu 7 zile dupa nu poti ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e adevarat. Este o aplicare complet eronata a metodei calendarului. Iti spun mai jos cum e adevarat:
Zilele cu risc minim de sarcina se pot determina doar la femei cu ciclu perfect regulat. Pentru un ciclu de 28 de zile, cu risc minim (nu zero) sunt zilele 1-5 si zilele 24-28, incepand numaratoarea cu 1 din prima zi de sangerare. Mare atentie, e vorba de primele 5 zile incepand din prima zi de menstruatie, nu dupa menstruatie.
Metoda pe care o stii tu e complet gresita. Sa presupunem ca femeia are o menstruatie care dureaza 5 zile. Cu inca 7, se ajunge in ziua 12, zi cu risc maxim (e cea mai probabila zi a ovulatiei).

4 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

Este o teorie care in practica risti mult, in functie de organismul fiecareia. te poti trezi cu sarcina nedorita dar si cu diferite boli, pentru ca nu te protejezi. Nu te baza pe asta. oricum dupa aceea vei sta cu stres. daca nu se plica regula si la tine, nu se merita.

| matchpoint a răspuns:

Este si aceasta o metoda de contraceptie, insa nu e sigura 100% si oricand pot aparea surprize nedorite, mai ales daca ai un ciclu neregulat.Folositi prezervativul, este cea mai sigura metoda de contraceptie.

| anita_2588 a răspuns:

Nu te-as sfatui, pentru ca aceasta metoda decurge la toti diferit, si mai bine ca sa nu ai surprize nedorite foloseste prezervativul sau anticonceptiuonale...

| Deeds a răspuns:

Foloseste prezervativul decat sa te stresezi mereu eu sincer tot timpul as sta cu gandul... daca raman insarcinata?