| anonim_4396 a întrebat:

FUNDITA! Iubitul meu, cu care sunt de 2 ani si jumatate a plecat in strainatate. Trebuie sa astepte dupa mine un an, pana termin clasa a13-a si dau bacul. In fine. Ideea e ca a plecat pentru a munci, nu mai vine doar odata la 1-2 luni. Vrea sa faca acolo casa si tot ce ne trebuie, iar cand am vacanta ma duce la el. Tot imi spune ca ii este dor de mine. Ne este greu. Mi-a zis ca mie imi este usor, am familia, pietenii tot langa mine, dar el acolo...singur, ii este si mai greu si face asta pentru NOI. Dar cum a spus si el, avem nevoie de bani, daca vrem sa fim impreuna, sa ne mutam impreuna. Mi-a zis ca ii este greu, si ca nu vrea sa se gandeasca ca va fi plecat tot timpul, ca il intristeaza gandul. Sincera sa fiu dupa 2 ani si jum impreuna, timp in care ne vedeam aproape zilnic, imi este incredibil de greu sa ma gandesc ca ne vom vedea doar odata la 1-2 luni. Nu stiu ce e cu mine...cu viata mea. Totul s-a schimbat brusc. Nu imi vine sa cred. Oare chiar va putea sta atata timp departe de mine? Nu imi vine sa cred ca e realitate. Ne gandim ca va trece si asta si va veni timpul cand vom putea fi impreuna si totul va fi bine si frumos. Dar totusi, gandul ca nu e, ma doare sad Vreau o vorba buna din partea voastra, orice sfat este bine venit. happy

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Luati-l ca pe un test.
Gandeste-te ca de-a lungul vietii o sa va loviti de multe probleme. Poate ca asta e prima problema mai serioasa a voastra, ca un cuplu. E bine sa iti cunosti partenerul si in situatii mai dificile, sa vezi cum reactioneaza, cum comunicati si cum reusiti sa treceti peste impreuna. Consider ca situatiile dificile in cuplu pot sa duca doar la doua situatii: ori va intaresc relatia si va apropie (ceea ce e foarte bine), ori realizati ca nu aveti o relatie destul de solida (ceea ce iarasi e bine, mai bine sa aflii acum decat dupa casatorie).
Un an trece repede atunci cand stii ca urmeaza sa iti petreci tot restul vietii cu persoana iubita happy.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Trist dar adevarat, astfel de drame sentimentale se petrec si se repeta tot mai des parca cu o viteza mai mare ca in trecut. Daca va iubititi cu adevarat cei cativa ani vor trece, va veti reuni si fericirea va fi cu atat mai intensa cu cat abstinenta actuala este mai greu de suportat.

| DyingLight a răspuns:

Vai, imi vine sa plang!sad In trecut, cand oamenii se duceau la razboi si nu se stia daca isi vor mai revedea iubitele, prietenii, familia, tot nu plangeau atat! Pe bune acum, esti doar o smiorcaita.

| Aly95 a răspuns:

Mda.din pacate cam asa se intampla in majoritatea relatiilor. Tot ce ti se parea perfect si frumos, se spulbera intr-o clipa. Distanta din pacate nu duce la nimic bun, din contra, cu timpul lasa urme vizibile asupra relatiei. Daca aveti incredere unul in celalalt si aveti sentimente puternice, veti rezista. Bafta! happy