| mountain2rings a întrebat:

Gelozia e ok in relatie?

Răspuns Câştigător
| LastBlackNight a răspuns:

E ceva firesc

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu este deloc ok să adaugi presiune inutilă pe cineva.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i ok fiindca este boala care-ti distruge relatiile si te face sa suferi cumplit.

| Freya1 a răspuns:

E ok intr-o anumita masura.
Nu poti sa fie nepăsător daca ea/el vorbeste continu cu persoane de sex opus pe tot felul de subiecte ce nu au legătură cu munca sau cercul vostru de prieteni.Cum nu poti de altfel nici sa fi cil cand unu o prinde pe iubita ta de fund pe strada si etc.
Dar nu trebuie nici sa cazi in cealalta extrema.Sa începi să fi gelos si daca iese pe strada, respira sau habar nu am chestii absurde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru că aceasta îi ia partenerului autonomia. A se căuta pe google despre SCARF:
https://www.youtube.com/watch?v=fkrJVVUo2AM
https://www.youtube.com/watch?v=7qsVoAT7GRg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc. E mai degrabă distructivă.

| rapandula a răspuns:

Depinde cantitatea de gelozie. Daca o da in paranoia, clar despartire.

| Abdulis2in1 a răspuns:

Gelozia nu e niciodata ok intr-o relatie sanatoasa. O relatie prospera, care are sanse la un viitor infloritor trebuie sa fie cladita pe incredre, printre alte multe lucruri. Eu cred ca gelozia este o manifestare a incertitudinii si nesigurantei. O consecinta a lipsei de incredere. Drept urmare, nu, gelozia nu este un atuu intr-o relatie in care ambele parti sunt multumite. Increderea se construieste in timp si doar prin sinceritate. Succes in eliminarea cauzelor comportamentelor nefolositoare si tulburatoare din relatiile tale happy