| Angelofdemon a întrebat:

Gelozia este buna sau rea?
Ce inseamna cand gelozia devine excesiva.
Daca partenerul este de parere ca, persoana care este geloasa, este geloasa pe lucruri "banale" poate fii?
Care este vindecarea geloziei?

6 răspunsuri:
| SabinaRsT a răspuns:

Eu consider ca gelozia este buna, deoarece asa ii demonstrezi persoanei de langa tine ca iti pasa de ea si ca nu vrei s-o pierzi. Aceasta trebuie sa fie cu masura, caci deseori oamenii folosesc violenta si limbajul injurios spunand ca sunt gelosi, deja asta nu mai este gelozie. Vindecarea geloziei nu cred ca exista! O seara frumoasa!

| RedNose a răspuns:

Gelozia trebuie sa existe in orice relatie dar nu excesiva cum spui tu. Odata ce ti la persoana de langa tine nu ai cum sa nu fi gelos/a. Mai grav e cand esti foarte gelos/a fiindca asta poate fi un motiv de despartire. Daca este excesiv de gelos/a sufoci persoana iubita,incepi sa o suspectezi de orice,o controlezi tot timpul cu cine vorbeste, ce face etc astfet persoana de langa tine va crede ca nu ai deloc incredere in ea si asta va fi ruptura care va produce despatirea, poate chiar definitiva.
Cum s-o vindeci? Pai e foarte greu, dar trebuie sa te ambitionezi, fiindca vei pierde pe cineva la care ti extrem de mult si abia dupa iti vei da seama cat de greu iti este fara ea. Nu pot sa zic concret cum s-o vindeci fiindca nu am trecut prin asa ceva dar trebuie sa ai ambitie.

| Mikhtarian a răspuns:

Gelozia este buna pana la o limita.
Atat timp cat doar intrebi,cu cine, ce-ai facut etc.mi se pare ca ii pasa, ceea ce imi place la o fata.
Dar daca gelozia este in exces, este o problema de incredere, ceea ce ..nu e bine.

| e7d7n7 a răspuns:

Din punctul meu de vedere gelozia e o chestie naşpa. Sincer eu n-aş sta cu o fată care e geloasă excesiv. Adică să fie un pic geloasă dar nu să facă crize din orice banalitate.

| Șurubelniță a răspuns:

Vindecarea geloziei apare o data cu trecerea timpului, mai exact trebuie sa te maturizezi.
Trebuie sa realizezi un lucru : gelozia nu aduce nimic bun, dar chiar ca nimic bun. Daca prietenul tau ti-a spus ca esti geloasa pe lucruri banale, asta ar trebui sa te puna pe ganduri, ar trebuie sa realizezi ca daca vei continua sa fii in continuare geloasa, pai imi pare rau, dar relatia ta va deveni insuportabila si vei ajunge sa fii parasita din cauza aceasta.
Crezi ca nu poti sa fii geloasa?
Pai impune-ti asta, daca nu vrei sa-ti pierzi prietenul, daca-l iubesti cu adevarat. Daca nu-l iubesti, fi in continuare geloasa, ii faci un serviciu, va scapa de crizele tale de gelozie.

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Este ceva ce trebuit antrenat in timp, sa nu fii gelos.insa unii nu depun deloc efortul asta.vindecarea este increderea.cand ai incredere in persoana respectiva atunci nu o sa fii geloswinking