| Ingerul_4184 a întrebat:

" Gelozia excesiva".
Care sunt semnele ca un partener este gelos in exces?
Dar comportamentul lui?
Poate duce la sufocarea persoanei iubite?
Cuprinde interziceri, impuneri, nevoia de control, sau ce anume?
Care este efectul asupra relatiei? dar asupra persoanei vizate?
Este gelozia excesiva periculoasa?
Pana unde credeti ca aceasta persoana geloasa in exces poate ajunge?
Dati exemple si explicati mai detaliat.
Va multumesc din suflet :*
pup :* >D:

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Gelozia e un subiect complicat dacă e să o iei aşa. Mi se pare normal să fie cât de cât gelozie într-o relaţie dar în limite adică arată că persoanei respective îi pasă de tine că te iubeşte, ţine la tine. Dacă se face exces deja numai e bine intervine cum ai spus şi tu nevoia de control absolut. Poate afecta relaţia pentru că pentru cel care e controlat gelozia asta poate însemna lipsa încrederi dacă e mult prea multă. Dacă încredere nu e, nimic nu e, nu poţi numi legătura dintre cei doi o relaţie de cuplu. Până unde poate ajunge? Păi depinde de cât îi permite partenerul dacă îi impune o limită şi îi spune până aici atunci se poate rezolva. Trebuie să comunice mult şi să-şi dea seama cei doi din ce provine gelozia asta. Dacă au încredere unul în celălalt, gelozia excesivă nu există. Poate duce la sufocarea persoanei iubite evident. Baftă!

| Азбука a răspuns:

Gelozia, ca oricare alt sentiment, are o limita. In exces, este deja o boala. Persoanele afectate de acest "virus", isi fac rau si lor, si celor pe care sunt gelosi.
Da, se spune ca daca nu suntem gelosi, nu iubim. Ei bine, nu e chiar asa. Un pic de gelozie, e normal sa existe, dar cand devine obsesie, cand suntem bolnavi de gelozie, devenim sufocanti, ajungem sa stricam totul, si... mai rau, tot din gelozie se infaptuiesc si crime.
Intr-o relatie, este nevoie de incredere. Atata timp cat exista incredere, ne va fi bine, va exista liniste si fericire.

| mihaela_7412 a răspuns:

Pai cand vezi ca te suna din 5 in 5 min te intreb unde esti uite asa e pr meu si i-am zis ca vr o pauza ca m-am sat de el, toata ziua unde esti cu cine cf bla bla bla si am dispera nu mai pot, e periculoasa i-am zis ca daca akuam face asa apoi mai tz ma tien legata de calorifer.najpa se zice ca oamneii gelosi sunt prosti dar uneori prin gelozie iti dme ca tine la tine si ca ii pasa esti gelos dar cu masura