| Mmmm1111 a întrebat:

Hei! Am fost cu o persoana 4-5 luni, dupa care am ramas prieten cu beneficii pentru inca aproximativ 6-7 luni. Am ajuns la stadiul de prieteni cu beneficii pentru ca eu eram ocupat cu invatatul si nu prea mai puteam sa acord suficient timp relatiei. Ea m-a iubit mult, din acest motiv cred ca a si acceptat postura asta. In tot acest timp ea m-a cam asteptat, eu dandu-i slabe sanse pentru o eventuala impacare. Aceasta perioada de prieteni cu beneficii s-a incheiat de comun acord. Pentru 2 sau 3 luni, nu ne-am mai vazut, dar continuam sa vorbim pana intr-un moment cand nu am mai vorbit. Eu saptamana trecuta am vazut un story cu ea si o gasca de prieteni la munte. Printre acestia era si un fost de-al ei, cu mult inainte de a fi cu mine. Ei au fost colegi de liceu, de facultate. Mentionez ca el o placea mult pe ea, cred ca o si iubea. Eu in momentul cand am vazut acel story mi-am dat practic seama ce greseala am facut, sa-i dau drumul si nu am stat pe ganduri, motiv pentru care i-am scris si i-am spus tot ce simt pentru ea si ce greseala am facut dandu-i drumul. A acceptat sa ne vedem, mi-a zis ca e intr-o mini depresie, ca nu e cu acel baiat intr-o relatie (din ce am simtit-o, cred ca erau pe cale sa fie impreuna, dar a dat-o inapoi mesajul meu) si ca ii e frica sa ne impacam pentru ca as putea sa o fac sa sufere din nou. I-am explicat ca am rabdare, cum si ea a avut cu mine si ca ii las o perioada de gandire de aproximativ o luna. Pana cand credeti ca ar trebui sa insist, sa trag de aceasta impacare? Chiar o iubesc.

Răspuns Câştigător
| felixf a răspuns:

Daca pui problema: "Pana cand credeti ca ar trebui sa insist, sa trag de aceasta impacare", atunci trebuie sa te convingi ca nu o vrei pentru ca e cu ala care ii este fost coleg de orice. Alegerea este a ta, o vrei cu adevart mutati-va impreuna. Casatoria este prea mult in prima faza. Transformati viata cu ea in ceva ce se leaga care are sens. Va ajuati, va iubiti, faceti excursii, faceti orice. Eu cred ca karma ta este sa fi cu ea, ti s-a aratat acel film ca sa-ti dai seama ce este cu sentimnetul pentru ea. Daca o vrei si ea te vrea e ok. Cat sa o tii cu aceata impacare, pai las-o pe fata sa se hotarasca. Daca nu iti daca nici un raspuns atunci e clar ca fata nu are incredere in tine. Si Adio. Asteapta cateva luni zic eu, fetele greu se hotarasc sa renunte la unul daca il iubesc cu adevarat.

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca o iubesti cere- o de nevasta si va avea incredere ca e serios de data asta altfel nu are nici un motiv sa mai aiba incredere in tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Da-mi voie sa-ti spun ca de fapt nu o iubesti, te minti singur, fiindca de o iubeai nu puteai trai singur, nu puteai astepta, nu puteai respira fara ea, ori tu ai pus intotdaeuna mai presus invattaul, ca dovada ca ea nu a fost niciodata iubita de tine.
Acum cand ai revazut-o si doar pentru ca l-ai vazut si pe fostul ei in poza, ti s-a rascolit orgoliul masculin, nu dragostea, ca aia nu vien si pleaca.
Dragostea este sau nu este, ori la tine nu este deloc.
Sfatul meu este sa-i dai pace asteia, fara sa o mai magesti si sa o parasesti din nou, si sa-ti cauti alta, pentru care iti bate inima cu adevarat.

| Eireann a răspuns:

Ei da... Nu o iubesti, doar iti place ideea ca ea e mereu la dispozitia ta. Daca intra intr-o relatie cu acel baiat si el se poarta frumos cu ea si-ar da seama ca nu merita sa te astepte pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Din câte știu eu, de împăcare poate fi vorba atunci când te certi cu cineva nu atunci când te despărți.

Eu am un principiu solid, dacă n-ai mers sunt slabe șanse să meargă din următoarele încercări.

Tot ce aș vrea să spun, e că ar fi firesc să lăsați lucrurile amândoi să meargă de la sine, să vă cunoașteți pe voi înșivă, să vă dați seama pentru ce tip de relație sunteți pregătiți, ce ați putea fiecare să oferiți și nu în ultimul rând, să vedeți dacă sunteți într-adevăr compatibili.

Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat