| xDirectioner5 a întrebat:

Hei.
am fost impreuna cu cineva, dar ne-am despartit de gen 3 zile. ma simt jalnic. adica nu pot sa fac nimic fara sa nu ma gandesc la el si la ce am pierdut. am nevoie de o activitate, sau nu stiu... el vrea sa ramanem prieteni, vorbim destul de des, dar eu nu pot sa fac asta... pentru ca mi-e prea greu, chiar am nevoie de un sfat.

Răspuns Câştigător
| infinityskylines a răspuns:

Draga,vreau sa iti spun ca sa ramii prieten cu acel care ati fost impreuna(iubiti),este ca si cum ar fi sa pastrezi un ciine mort, sincer sad
Te inteleg foarte perfect, stiu cum te simti, daca el te-a lasat inseamna ca nu i-a fost teama sa te piarda, asa ca nu ai de ce sa fii trista, o vezi totul o sa fie bine scumpa happy
Uite aici citeva sfaturi care o sa te ajute:
1. EVALUEAZA CE AI FACUT GRESIT IN RELATIE.
Este usor sa dai vina pe fostul tau iubit pentru destramarea relatiei voastre, dar, cel mai probabil, si tu ai avut o parte din vina. Daca incerci sa iti demonstrezi contrariul, nu iti faci nicio favoare, ba din contra! Acorda-ti timpul de gandire necesar sa meditezi asupra felului in care te-ai purtat de-a lungul relatiei si nu sari intr-o relatie de rebound. Nu o sa te ajute!

2. FA O PAUZA SI EVITA ORICE CONTACT CU FOSTUL, PENTRU O PERIOADA.
Din pacate, ca sa treci peste o despartire, trebuie sa eviti orice contact cu fostul tau. "Dar daca este o urgenta si chiar am nevoie sa…"; Nu! Opreste-te si sterge-i numarul de telefon din agenda. Daca pastrati legatura nu faci altceva decat sa iti prelungesti durerea. Cea mai mare greseala pe care o poti face este sa incerci sa retraiesti ce ati avut. Intrerupe orice contact si nu incerca sa te convingi ca relatia poate redeveni functionala.

3. DA-TI VOIE SA PLANGI.
Daca nu ti-ai acordat un moment sa procesezi despartirea si sa te eliberezi prin plans, atunci, probabil, e timpul! Chiar daca incerci sa te minti singura si sa crezi ca nu esti trista, ci doar putin pierduta in urma despartirii, trebuie sa fii constienta ca la un moment dat va trebui sa iti confrunti emotiile reprimate. Plansul este cea mai indicata metoda de eliberare. Nu e nimic rusinos si, cu siguranta, te vei simti mult mai bine!

4. GANDESTE-TE DE DOUA ORI INAINTE SA INTRI INTR-O RELATIE DE REBOUND.
Cu siguranta iti suna familiar citatul "Cea mai buna metoda sa uiti un fost iubit este sa il inlocuiesti cu altul". Chiar daca poate functioneaza pentru anumite persoane, este posibil sa nu functioneze pentru tine si nu e nimic in neregula cu asta. Sa incepi o alta relatie este tentant, mai ales daca esti genul care a avut in permanenta o relatie. Ofera-ti timp sa treci peste despartire, este mult mai satisfacator cand reusesti pe cont propriu.
Muult succes draga :* happyO sa vezi, totul o sa fie bine, ai incredere in tine :^

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fii linistita, mai asteapta 3-4 zile si iti va trece. In acest timp citeste mai mult si te va ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Neuronul a răspuns:

''O mâna o spală pe cealaltă''

''Cui pe cui se scoate''

Fă-ţi un alt prieten. Nimeni nu e de neînlocuitwinking

| GS_Sebastian_1997 a răspuns:

Daca ai prieteni adevarati,incearca sa le comunici situatia, sa le ceri ajutorul ca sa dezvoltati impreuna niste activitati, discutii care sa te detaseze.Fa ce iti place. apropie-te de un sport, de exemplu, citeste o carte, largeste-ti orizonturile incat sa pierzi grija gandului persoanei iubite.Cauta remedii in cei din jur, dar mai ales in tine, sa treci peste aceasta perioada si sa fi puternic/a! Nu te cufunda in vicii, nu-ti vor fi de ajutor.Fi optimist/a! Mult succes! ♥