| Anaasstasssssiaa a întrebat:

Hei.
Am o mica nelămurire.
Ieri, prietenul meu s-a terminat la mine pe mana, si din greseala a ajuns si la el pe mana, bineînțeles după aceea ne-am sters cu o cârpă uscată și șervețele umede, iar după el m-a atins acolo jos.....si da, eram in perioada fertila.
Este posibilă o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii existenti in sperma ejaculata, continua sa traiasca la cateva minute la cateva zile in functie de mediu:
1.) Spermatozoizii din sperma expusa la aer, pe o suprafata rece sau haine, (de exemplu), mor de obicei in cateva minute,
2. ) Daca sperma este tinuta intr-un recipient inchis si curat la temperatura corpului, in acel caz spermatozoizii pot supravietui timp de 4-6 ore sau chiar mai mult.
3.) Sperma poate fi congelata la temperaturi extrem de scazute (dar nu in frigider) si spermatozoizii pot supravietui ani de zile,
4.) Spermatozoizii ajunsi in vagin pot supravietui un timp de pana la cateva ore.
5.) In cazul in care reusesc sa treaca din vagin in uter, cei mai multi spermatozoizi mor in colul uterin, uter sau trompele uterine in termen de 24-48 de ore, dar in cazul in care gasesc conditii de viata ideale, unii pot supravietui timp de 4-5 zile.
Uneori (insa cu totul exceptional) spermatozoizii ajunsi pana in interiorul celor 2 trompe uterine pot supravietui chiar mai mult de 3 sau 4 zile, insa niciodata nu mai mult de 5 zile.
Fiindca mana lui cel mai probabil a fost bine stearsa si in acelasi timp si ''perfect'' uscata in momentul in care ti-a atins ''pasarica'', se poate aprecia fara teama de a gresi ca in aceste conditii chiar si daca ai fost in acel moment in perioada fertila a ciclului, orice posibilitate sau probabilitate de formare a unei sarcini se poate exclude in proportie de peste 99, 99%. Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

In gura cat traiesc spermatozoizii? Dar in stomac?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Fiindca (presupun) pe medici si pe specialisti in general, nu cred ca i-ar fi interesat sa afle asa ceva si ca atare (presupun) nu cred ca vei gasi vreo informatie valabila in aceasta privinta. laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eram atat de interesat! Ma gandeam ca raman gravid atunci cand inghit sperma iubitului meu.laughing

10 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Spermatozoizii mor după 5-6 minute dacă sunt expuși la aer.
Cum tu(și/sau el) ai șters cu un material uscat și după cu altul umed, mă îndoiesc de o posibilă sarcină.

| Anaasstasssssiaa explică (pentru LPCTSTR):

laughingmultumesc pentru raspuns, dar nu am mai postat o intrebare de genul.
Eram îngrijorată.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Da... și eu am observat.
În ultimul timp au apărut foarte multe întrebări în care speriatele fete ating sperma și se tem după că se transformă în plastic.
Îmi cer scuze pentru confuzie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Unii specialisti spun ca spermatozoizii traiesc innafara corpului cateva ore.

| Bernardus a răspuns:

Daca ramai insarcinata e grav rau, ar insemna a doua nastere a lui Iisus

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bernardus):

Nu ai dreptate facand comparatia cu nasterea lui Isus. Eu sunt barbat.laughing Am zis gravid, nu gravida.big grin