| SummerxD a întrebat:

Hei. Am o problema si nu stiu ce sa fac. Am avut mai multe contacte sexuale dupa ultimile 2 am observat ca atunci cand urinez ma ustura jos rau de tot, inainte de asta aveam niste mancarimi acestea au trecut dar acum ma ustura, nu am avut febra nimic deosebit, decat ca ma ustura si urinez foarte des, ce inseamna asta? Ce as putea sa fac? E ceva grav?

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi fine sa faci o analiza la urina, poate fi raceala+infectie
Asa ca, nu ezita si cere sfatul medicului de familie, daca nu vrei sa te duci la medic, iti cumperi un recipient, pentru urina si te duci cu el direct la labarator, dar te va costa.
De aceea zic sa te adresezi medicului de familie ca poti face gratuit.
O seara bunahappy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Ce virstă ai? Posibil ai facut infectie de la contactele sexuale, te ai protejat?

| RAY a răspuns:

Urina e acida, lipsa fructelor din dieta a lichidelor, fa un test de urina, sange, vezi ca poti da in pietre la rinchi daca nu bei apa suficienta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o răceală abdominală sau o infecţie urinară ( chiar cistită ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultura, cu antibiogramă după caz ), eventual, chiar o Trimitere la ecografie sau la medicul urolog!

Abia după ce ai CONFIRMAREA diagnosticului şi după ce se vede la antibiogramă ce antibiotic este mai eficient în cazul unei eventuale infecţii, vei primi tratamentul ADECVAT!

Dacă foloseşti diverse produse ( fără prescripţie medicală şi ) FĂRĂ a şti dacă sunt eficiente sau nu ( în cazul afecţiunii tale ), te vei alege cu o AGRAVARE a acestei infecţii şi afectarea tractului urinar superior!

Vezi detalii despre cistită şi despre infecţia urinară la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......tiala-_589

http://www.contraboli.ro/......mplicatii/

http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596

http://sanatate.acasa.ro/boli-7/infectia-urinara-netratata-157498.html

http://www.romedic.ro/infectiile-tractului-urinar-itu#complicatii

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca mancarimile ti-au trecut si ti-au aparut usturimi, inseamna ca ai putea fi racita acolo jos. Ca atare mergi la un medic ginecolog care-ti va prescrie un tratament adecvat situatiei tale.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cel mai probabil ai contactat o infectie urinara.
Trebuie sa mergi la medicul de familie sa ceri analize corespunzatoare.Cum (cel putin aici) la analize te programeza peste 2-3 luni, e indicat sa le faci la,, urgente'', deci ar trebui platite.Eu am dat 10 lei anul trecut pentru analize de urina.Si ceri de la laborar si un recipint pentru urina(gratis).

| Alcyon a răspuns:

Mergi la ginecolog. Afectiunile ginecologice nu dispar de la sine, ci dupa tratament corespunzator.

| etudor a răspuns:

IN mod sigur a fost un contact sexual neprotejat si ai contactat o ciuperca/candida/ sau...mergi l la medic si ti se va da un medicament care in cateva zile te va rezolva. NU pregeta ca nu va fi bine!