| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Am o relatie de un an cu prietenul meu si am decis sa imi incep viata sexuala cu el (am 17 ani el 21). Am vorbit de mai multe ori despre acest lucru si i-am spus ca vreau sa o facem protejat si ca trebuie sa foloseasca prezervativul. El a spus ca nu vrea, am incercat sa il conving ne-am si certat pe tema asta de foarte multe ori. A pus mii de scuze : nu simt nimic, nu ai incredere in mine, ma jeneaza, e enervant prezervativul, mereu am facut fara, l-am incercat de doua ori si a fost neplacut. A iesit un mare scandal. I-am zis atunci ca ma duc la ginecolog si iau anticonceptionale. Nici asta nu a vrut ca vai Doamne pot avea cancer si nu mai stiu eu ce, ca ma iubeste si nu vrea sa mi se intample ceva. I-am zis ca nu mai e mic si ca metoda retragerii inainte nu e asa sigura cum crede el. Ca daca nu s-a intamplat nimic inainte asta nu inseamna ca nu se poate intampla. Nu vreau sa raman gravida. Nu e o varsta adapta + altele. As avea mii de probleme si in plus imi distrug viata. Dar el nu vrea absolut deloc sa-l foloseasca! Poate chiar il jeneaza nu zic nu dar el nu vrea nici o metoda. Ma gandeam sa ma duc singura la ginecolog sa imi prescrie pastilele dar sunt minora iar eu si mama nu comunicam mult. E capos prietenul meu pe subiectul asta si e ciudat pentru ca de obicei e intelegator si ma ajuta in tot. Nu stiu ce sa mai fac! help!

11 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Eu in locul tau as lua decizile in asa fel incat sa nu am de suferit mai tarziu.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care chiar nu accepta nici un fel de protectie inseamna ca este un inconstient si in mod normal tu nu ar trebui sa accepti deoarece este vorba de tine si sanatatea ta. Ati putea totusi cadea la invoiala sa folositi ca metoda de protectie ovulele spermigenere care pe tine te apara de o eventuala sarcina iar el face sex asa cum ii place.

| mihai69 a răspuns:

La 17 ani poți merge liniștită la ginecolog.
Totuși ar fi bine să nu cedezi în privința prezervativului, nu atât din pricina protecției anti-bebe (că o sarcină se „vindecă" în maximum 9 luni!), cât pentru protecția anti infecții și / sau BTS (unele NU se vindecă niciodată)...

| neutrino a răspuns:

Ii pui clar conditia: daca vrea sa intre la tine, trebuie sa fie neaparat "imbracat". Nu ceda pentru ca intr-o zi o sa-ti para tare rau.

| SkyPilot a răspuns:

Fie ca te duci la ginecolog asa cum spui, fie ca ii explici clar ca daca nu e protejat, nu e de loc. Eu as zice sa insisti pe sexul protejat, sunt riscuri mai mici si pentru tine. Te poti alege cu un BTS chiar daca el nu a avut relatii intime cu altcineva. Este corpul tau, este dreptul tau sa hotarasti ce se intampla, daca el nu e de acord, nu primeste sex.

| ywar a răspuns:

Sfatul meu suna scurt sec si dur: Da-i un sut in partile moi si lasa-l in durerea lui. Lasa-l sa faca fara prezervativ cu altele si poate se trezeste cu niste boli si atunci isi revine. Lasa-l!
Ma bucur sa aud ca mai sunt si adolescenti care gandesc putin mai mult de coltul chilotelului.

| Alcyon a răspuns:

Nu vreau sa te deziluzionez, dar mi se pare ca prietenului tau nu-i pasa prea mult de tine. Fiindca daca i-ar pasa, ti-ar respecta dorinta si ar accepta sa foloseasca prezervativ. El in schimb, pare mai preocupat de propria placere, decat de sanatatea ta. Esti sigura ca e baiatul potrivit? Nu face asta cu un om egoist, care nu te respecta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vrea sa te duci la medic.Un motiv exista.

| Denly a răspuns:

Ai grijă de tine, nu cred că îţi doreşti să ai probleme după, cum ai zis şi tu. Fă cum vrei tu, nu cum vrea el.

| Blueblueblueeah67 a răspuns:

Buna. Eu cred ca poti sa stai linistita si sa ai incredere in el, deoarece in cazul in care s-ar putea intampla un accident, poti lua o pastila de a doua zihappy Sper ca te-am ajutat! happy

| Alcyon a răspuns (pentru Blueblueblueeah67):

Si ce-o sa faca, o sa ia pilula de a doua zi la fiecare partida? laughing