| Vlad162 a întrebat:

Hei,am si eu o intrebare,va zic direct, nu intru in detalii. Sunt baiat, am 17 ani la fel ca si prietena mea cu care fac 7 luni. Pana sa inceapa scoala eram foarte ok,ieseam des si se vedea ca ii place sa fie cu mine.Dar acum ca a inceput, de-abia mai iesim in oras, nu am mai iesit de 2 saptamani aproape,desi eu pot. Ea imi reproseaza ca de ce insist atata, ca s-o inteleg ca are treaba si ca are mult de invatat si ca vrea sa mai si citeasca si sa se mai relaxeze, dar nu cred eu ca nu poate sa-si faca macar 30 min timp sa iesim sa stam la un suc,mai ales ca o vad mai mereu pe mess sau pe facebook cand vine de la liceu. Si nici la liceu,in pauze imi zice ca are treaba,ca vrea sa isi mai repete, ca are sa vorbeasca cu nu stiu ce fata, lucruri care ma deranjeaza foarte mult.Asa noi doar la telefon mai vorbim, dar nu mi se pare normal ca o relatie sa se reduca doar la ceva virtual. Nici nu stiu ce naiba vrea. Ce sa fac? Ce sa-i zic? Orice sfat e binevenit!

Răspuns Câştigător
| stelică17 a răspuns:

Cred că te evită, să fim serioşi de abia ce au trecut 2 săptămâni şi deja nu mai poate de învăţat.
În mod normal, cine învaţă intens, simte nevoia să iasă.
Iar faptul că, nu vrea să vorbiţi faţă-n faţă, poate însemna că se simte stânjenită în prezenţa ta.

Să fim serioşi e prietena ta, da', nici măcar 10 min nu poate să stea de vorbă în plan real.
Dacă stă toată ziua pe internet, e posibil să vorbească şi cu alţi băieţi.

"Nici nu stiu ce naiba vrea."

Cel mai bine e să-i aduci la cunoştinţă răceala şi gesturile care nu îţi convin la ea, i le reaminteşti.
Şi o întrebi, ce are de gând cu relaţia voastră
Dacă zice, că tu o stresezi prea mult, că o sufoci, etc, atunci spune-i că nu o s-o mai stresezi şi că-i dai un timp de (N zile/săptămâni în care să se hotărască ce vrea de la realţia voastră)
Dacă ai ajuns în punctul ăsta, ar cam trebui să îţi iei gândul că se va reface vechea relaţie.
Dar, în felul ăsta te pregăteşti mental pentru despărţire şi ea, nu va putea da vina pe tine că din cauza ta s-a întâmplat, când e alegerea ei de a nu mai continua relaţia.
Toate astea ar trebui spuse într-o discuţie faţă în faţă pentru ca, ea înţeleagă mesajul şii să bage la cap.

4 răspunsuri:
| MLSS a răspuns:

Saluutbig grin Eu sunt fata si o inteleg mai bine, insa din moment ce face gesturi de genul asta cred ca ori nu mai vrea sa fie cu tine, ori nu vrea ca lumea sa va vada ceva de genul asta, ori nu ii place ceva de faceti cand iesiti thinking
Ceva totusi are, nu e ceva obisnuit ce face eabig grin Cu toate ca avem cu totii de invatat in weekend mai iesim si noibatting eyelashes
Daca continua asa cel mai bine intreab o in fata sa vezi ce ti zice, asa e mai bine. Si inttreab o daca te mai iubeste, daca nu... puteti sa luati o pauza happy
Succes! Te pup, sper ca ti am fost de ajutor, papaa big hug

| Vix999 a răspuns:

Eu cred ca simte ca o sufoci. Cred ca vrea sa fie libera asa ca acorda-i asta. Nu o mai cauta o perioada (o zi doua). Las-o pe ea sa ceara sa se vada cu tine iar atunci refuza. Daca mai vrea ceva de la tine va veni la tine, daca nu. oricum nu aveai ce altceva sa faci. Poti incerca sa o intrebi dar cel mai probabil se va simti incoltita si va reactiona ciudat. In cel mai rau caz ii poti spune ca tu simti ca nu reprezinti deloc o prioritate pentru ea si ca ai decis sa fii de acord cu ea si sa ii oferi prea iubitul ei timp liber pe perioada nedeterminatawinking Dar incepe sa te gandesti ca probabil se va termina. Oricum, enjoy high-school! Viata ta abia acum incepe - mai ales in materie de relatii

| Cleopa a răspuns:

Cred ca vrea sa se simta mai libera, sa faca ceea ce ii place, iar tu trebuie sa o intelegi, caci oricand tu poti face care sa o raneasca, iar ea incepe sa-si gaseasca activitati care sa o faca sa treaca mai usor peste toate. sau poate ca s-a cam plictisit de tine din cauza ca ati stat prea mult timp impreuna, iar acum vrea sa recupereze timpil pierdut cu tine. cel mai bine ar fi sa o suni si sa-i spui ca vrei sa te intalnesti cu ea si sa vorbiti pentru ca tu simti ca ea te evita si nu iti mai acorda atentie. daca nu vrea sa va intalniti si sa discutati, cred ca exista doua solutii; ori faci si tu la fel ca ea, devii mai indiferent, stai mai mult cu baietii, ori ii spui ca o parasesti daca lucrurile nu devin ca inainte

| rakuuu a răspuns:

Pfff Incearca sa faci si alte lucruri nu numai la usc, suc, suc si iar suc mergeti cu rolele cheama si alte fete si baieti iesiti toti cu rolele la un gratar... etc. Si daca nu vezi ca isi schimba comportamentul inseamna ca nu mai simte nimic si nu stie cum sa iti spuna. dar eu cred ca trebuie doar sa faceti si alte lucruri. si o sa mearga bine. Bafta happy