| Teeeodora a întrebat:

Hei.
Cum aș putea să nu mai pun totul la suflet? Mai ales cand sunt pe stop.
Gen sora mea (are 18) mai rade de mine noapte cand vine din oras iar eu sunt treaza ma intreaba ceva genul "ce faci urato nu dormi?" ma supar si uneori incep sa plang dar ea dupa zice ca a fost o gluma si ca stiu doar ca glumeste gen chiar stiu dar idk, tot ma supar.
Cum pot sa nu mai pun chiar si glumele sau gen la suflet? Sunt o fire timida dar nu mereu gen cu ai mei, colegii si unii prieteni sunt foarte sociabila insa cand mai ies cu sora mea si prietenii/prietenele ei in oras sunt foarte timida..imi este frica sa nu creez o impresie proasta si sa ma fac de ras.

4 răspunsuri:
| AlinSiAtat a răspuns:

Si eu am fost ca tine. Pana pe la 18 ani eram foarte timid, fricos, nu ieseam din casa, nu aveam incredere in mine. La mine s-a intamplat pe parcurs sa evoluez pe plan social, la tine poate nu o sa fie asa. Trebuie sa incepi sa ai incredere in tine, esti o fata frumoasa. Trebuie sa incepi sa tii la glume si in acelasi timp sa dai si tu una inapoi. Iti mai zic o data, ai incredere in tine, nimic rau nu se intampla. De asemenea, nu trebuie neaparat sa iesi doar cu prietenii ei. Iesi cu ai tai, cu oameni care te cunosc si fata de care nu iti e rusine sa te exteriorizezi.

| Alinuca776 a răspuns:

Asta se întâmplă și cu mine, doar ca la mine nu numai când sunt pe stop. Adică orice prostie o pun la suflet si ma simt inutilă, Dar încerc să înțeleg că e doar o glumă și sa încerc să dezvolt gluma astfel încât să nu simt ca acea gluma ar fi putut fi pe seama mea. Sper ca înțelegi ce spun. Sau pur și simplu după ce mi se spune,, urat-o" să mă gândesc la calitățile mele și să îmi dau seama cat de multe calități am si de fapt acel cuvânt,, urat-o " nu contează atâta timp cât am prieteni care mă apreciază așa cum sunt. Bafta!

| Dracula89 a răspuns:

Da stiu ce zici ma simt si eu de multe ori asa si mie me sa nu creez o situatie neplacuta... nu stiu nici o rezolvare, dar ar trebui sa ai mai multa incredere in tine in primul rand, In al doilea esti chiar frumoasa happy m-am uitat la poza ta. Sper sa gasesti o rezolvare si sa neo zici si noua.

| Teeeodora explică (pentru Dracula89):

Mulțumesc! Sper să găsesc o cale de rezovare