| myfavcolorisblue a întrebat:

Hei! Daca am avut primul contact sexual acum 3 luni adica pe 6 martie si in luna aia mi-a intarziat ciclul 4 zile si a venit si a durat exact 3 zile cat ma tine menstruatia in mod normal pe mine, apoi in luna aprilie am mai avut contacte sexuale neprotejate dar am folosit metoda intreruperii (dar nu toate au fost neprotejate, ca am mai folosit si prezervativul)si mi-a intarziat ciclul 5 zile si mi-a venit dar a durat 4 zile si luna asta am avut 1 contact sexual protejat, am sanse sa fiu insarcinata? Chiar daca mi-a venit ciclul de 2 ori si m-a tinut exact cat ma tine. Tin sa mentionez ca am mici greturi si niste mici crampe in zona ovarelor si ma inteapa uneori burta si scoate niste zgomote ca si cand esti balonat, dar nu ma dor sanii si sunt si racita.Si acum un an am avut gastrita cronica si de la ea vomitam mereu si se activeaza doar cand nu mananc.Am sanse sa fiu insarcinata? Va rog raspundeti

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca exista NEsansa de a fi putut sa ramai insarcinata in ACTUALUL ciclu menstrual, insa acest lucru se putea intampla doar in cazul in care unul dintre actele sexuale neprotejate ar fi fost intretinute in una din cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a actualului ciclu menstrual. Deci exista o anumita NEsansa de a fi ramas insarcinata datorita faptului ca ai intretinut acte sexuale neprotejate folosind metoda de protectie a coitului intrerupt care are un grad destul de mare de risc conform estimarilor :
PROBABILITATEA DE FORMARE A SARCINII in timp de 1 an de utilizare a diferitelor metode de contraceptie :
Diafragme vaginale : spermicide : 17-20%
Numai spermicidele: de circa : 20% -26%
Buretele vaginale : 20% – 40%
Capisoane de col uterin : 20% – 40%
Prezervativele pentru bărbaţi: > 14%
Prezervativele pentru femei: > 21%
Actul sexual întrerupt : 15 - 19%
Contactul sexual neprotejat, fara nici-o protectie 75-90 %
Pastilele anticonceptionale (AC-uri), Inel NuvaRing : 0, 1-1%
Fiindca ciclul tau menstrual NU este bine reglat in mod constant apar abateri in +/- de 3-5 zile ceea ce ingreuneaza si mai mult posibilitatea de a stabili ziua ovulatiei si zilele perioadei fertile, fapt ce amplifica posibilitatea de a ramane insarcinata in cazul in care actele sexuale intretinute de obicei sunt neprotejate. Multa sanatate!

| myfavcolorisblue explică (pentru corbulalbrosu):

Deci nu am nicio sansa sa fiu?

1 răspuns: