| Ruxandra15 a întrebat:

Hei. De 2 saptamani relatia dintre mine si iubitul s-a racit. Mereu tip la el, ii spun ca ma enerveaza dar el nu s-a schimbat cu nimc.Pana si prietenele imi zic ca eu m-am schimbat dar nu in bine. Poate pentru ca a inceput scoala si sunt stresata.Imi zice ca nu ii mai acord atentie ca ma port cu el ca si cu un strain. Ce sa fac ca relatia sa fie la fel ca inainte?

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eforturi sa-ti stapanesti istericalele. Nu e simplu, dar merita. Cand simti ca iti vine sa tipi, scuze-te, retrage-te si linisteste-te si gata. Poti incerca si auto-pedepse. De tipul: daca intr-o saptamana am tipat la cineva, nu mai am voie la calculator 3 luni. O sa te ajute sa-ti infrangi rasfatul.

| Ruxandra15 explică (pentru Brigaela):

Nu tip ca asa vreau eu.Tip pentru ca ma enervez.Nu imi place sa ma deranjeze cineva cand invat, cand am meditatii, cand fac teme sau chiar in pauzele de la scoala pentru ca mai invat pentru un test sau mai scriu o tema sa nu am mult pentru acasa. Si el chiar atunci vrea sa vorbim si nu intelege ca fac un anumit lucru si tip la el si-l fac in toate felurile.

| Brigaela a răspuns (pentru Ruxandra15):

Enervarea este controlabila prin vointa, asta ti-am spus. Numai rasfatatii nu stiu sa-si tina nervii sub control. prin urmare, invata sa-ti controlezi enervarea si nu mai tipa. Evident ca o data la cateva luni te vei enerva atat de tare incat nu te vei putea controla, dar 99% din iesiri sunt controlabile. Trebuie doar sa vrei.
Mi se pare normal sa nu te deranjeze in timpul temelor, dar spune-i calm: uite, am de invatat, imi inchid telefonul si te voi suna eu cand termin. Este o rezolvare fara nervi si fara suparare. Si inchizand telefonul si tinandu-l inchis pe toata durata cat nu vrei deranj, ii arati ca aplici aceleasi reguli pentru toata lumea, ca nu poti vorbi cu nimeni.
Nu il jigni niciodata, nu ii adresa niciodata un cuvant de tip "prostule" sau altceva, fiindca in acel moment relatia va intra intr-un declin ire, ediabil din lipsa de respect. O relatie in care a intervenit asa ceva este sortita pieirii mai devreme sau mai tarziu si va aduce numai nefericire in continuare

| VadTot a răspuns:

Pune capat relatiei!
CEa mai buna solutie!

| Ruxandra15 explică (pentru VadTot):

Usor de zis greu de facut.

| VadTot a răspuns (pentru Ruxandra15):

Atunci care i pentru tine cea mai buna solutie? aa?
Incearca sa ai cu el o discutie extrem de serioasa si la obiect!

| Ruxandra15 explică (pentru VadTot):

N pot sa am o discutie la obiect pentru ca orice ar zice eu tip la el. Poate sunt stresata pentru ca am multe teme si ma deranjeaza exact cand invat sau scriu. Zice ca nu mai am timp pentru el ca il neglijez

| VadTot a răspuns (pentru Ruxandra15):

Atunci.,daca scoala iti ocupa tot timpul! Te sfatuiesc sa lasi toate celelalte lucruri deoparte si sa te... pe scoala si atita tot!
Banuiesc ca pentru tine Scoala conteaza cel mai mult in prezent fata de a avea un iubit!?
Trebuie sa alegi ibitul ori scoala. CE alegi?

| Ruxandra15 explică (pentru VadTot):

Sunt 2 lucruri total diferite. Nu am cum sa aleg intre iubit si scoala. Ambele sunt pe primul loc. Normal ca scoala e pe primul loc ca doar nu vreau sa ajung menajera

| VadTot a răspuns (pentru Ruxandra15):

Daca nu vrei sa ajungi menajera te sfatuiesc sa renunti la avea un iubit pentru o mica perioada! pana te vei mai linisti!
Altfel vei suferi foarte... tu. si el.

| Ruxandra15 explică (pentru VadTot):

Nu ma influenteaza intr-un fel rau.Ma ajuta la teme daca nu sctiu sa fac ceva dar a devenit stresant.

| VadTot a răspuns (pentru Ruxandra15):

Nu stiu ce sa ti mai spun. happy

| neutrino a răspuns:

Daca fluturasii au zburat, atunci apare si raceala intre voi si nu mai este nimic de facut. La 16 ani acest fenomen este normal si explicabil. In curand va urma o alta relatie.

| Happyjump a răspuns:

Pune capăt relației! Dăcă deja se comportă în felul ăsta, relația nu va fi una de lungă durată

Răspuns utilizator avertizat
| rapp2020 a răspuns:

Ar trebui sa discutii cu el, sa-i spui ca nu mai merge asa si ca nici nu ai vrea sa renuntii la el.Si ca ai vrea ca totul sa devina normal ca voi doi sa va iubitikiss