| danidaiana92 a întrebat:

Hei fetelor, voi aveti scurgeri vaginale ca un fel de lichid alb laptos? si daca folositi tampoane pentru asta

9 răspunsuri:
| PussicatDolls a răspuns:

Da, toate fetele au, nu este niciun motiv de îngrijorare, asta înseamnă că ovarele tale funcţionează corect. Dacă vrei poţi folosi un tampon pentru a evita senzaţia aceea neplăcută, dar poţi folosi şi Discreet. O seară faină!

| Aasdfghj a răspuns:

Da. si poti sa folosesti discreet deo.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată :)

Scurgerea vaginală alb-gălbuie despre care spui ( "lichid alb laptos" ) este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

NU este necesar să foloseşti absorbante decât dacă secreţia este foarte abundentă.

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Toate fetele au. Se numeste leucoree.

Răspuns utilizator avertizat
| Miladincaa a răspuns:

Cred ca orice fata are. Eu personal patesc asta uneori. Ai putea folosi tampoane sau ai putea pus si simplu sa te stergi. Nu este chiar atat de grav incat sa necesite neapara folosirea unui tampon